banner2

banner1

25.06.2021, 15:49

Zamanın Ruhu

Geçen gün radyoda çok konuşan bir sunucudan zamanın ruhuyla ilgili cümleler duydum. Zamanın ruhu… Bir yerlerden tanıdık geliyordu bu kelime grubu. Biraz bakınca internete eskiden yayınlanan bir programın ismi olduğunu anımsadım. Tabi o an için önemli olan ne olduğunu bulmak olsa dahi dikkatimi çeken nedense kelimenin kendi içinde barındırdığı anlamdı.

Zaman o kadar hızlı geçiyor ki kendine bir ruh bulması çok mümkün olmuyor diye düşünürdüm. Son zamanlarda ise bu fikrim değişmeye başladı. Buna sebep olan en büyük neden ise insanoğluna olan bir inancım hiç bu kadar az olmamıştı. Farkındaysanız artık döviz konusu konuşulmuyor. Biraz düşünce yazı yazacağım diyorum tam yazarken yine çıkıyor yazamıyorum. Sonra hep çıkarken yazıyorsun deniyor. Yanlış anlaşılma olmasın. Son zamanlarda müsilaj konusunu konuşuyoruz. Önce araştırılması teklifi reddedilen daha sonra sahipsiz kalmasın diye müdahale edilen müsilaj konusu. Hani bu hepimizin suçlu olduğu iddia edilen konu. Baştan belirtmek isterim ben suçlu falan değilim. Üstüme alınmayacağım. Ama alınması gerekenler alınmadığı için ve hatta şunlar suçludur denemediği için hepimiz suçlu kabul ediliyoruz. Atıklarını atmalarına müsaade edilenleri ve müsaade edenleri, gizlice bu suları kirletenleri bulup tespit edip gerekeni yapacaksınız. Hepimiz suçlu falan değiliz. Suçluları bulmak ve gereğini yapmak bizim değil devletin görevi…

Gerçi bu topraklarda müsilaja neden olanları eleştiriyoruz da biraz uzaklaşıp Amerika’ya doğru gidince orada da okyanusta patlatılan bombalar var. Tonlarca bomba, ölen bir sürü canlı hayatı. Kimin umurunda? İnsana bir şey olmadı ya çok şükür(!)

Bunlar sadece başlangıç. İnsanoğlu zamanın kendisine öyle bir meydan okuyor ki şaşırmamak elde değil. Ekonomik çıkarları için dünyanın havasını, suyunu, toprağını yarın yokmuşçasına öyle bir hor kullanıyorlar ki başımıza gelen musibetlere dönüp bakmıyoruz bile. Varsa yoksa kendi canınız, egolarınız, paralarınız.

Ne güzel demişti Yavuz abi “sizin tek derdiniz kendi çıkarlarınız. Ve kusura bakmayın kibrinizde boğulacaksınız.”

Eğer zamanın ruhu dedikleri öyle biri olmaksa ben bu zamanın ruhunu sevmedim.

Sevemedim…

Yorumlar (0)