13.01.2022, 10:00

Yol medeniyettir...

Hep heyecanlanmış ilgi duymuşumdur, yeni açılan yollar ve köprüler haberlerini okuyunca. Bilirim ki gelişmenin ve müreffeh bir yaşamın en önemli parçasıdır, yollar ve caddeler.

Zamanı ekonomik kullanmak, milli serveti heba etmemenin en önemli unsurudur rahat akan trafik. Trafikte boşa harcanan zaman ve akaryakıt sarfiyatı düşünüldüğünde hep içim yanar. Şehir nüfusu da hızlı artıyor, mevcut yollar trafik yoğunluğunu karşılamaya yetmiyordu.

Özellikle Yenikent bölgesi ve Serdivan had safhada yoğunluk yaşamaya başladılar. Deprem sonrası her iki bölgemiz şehrin ilgi odağı haline dönüştü. Serdivan için dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı rahmetli Aziz Duran’ın başlattığı yeni cadde ve güzergâh çalışmaları, sonraki yıllarda devam etti. Serdivan’ı cazibe merkezi haline dönüştüren o gün ki yatırımlar ve en başta ise yeni açılan cadde ve yollar oldu.

Nüfus yoğunluğunun yaşandığı bir başka bölgemiz ise Yenikent bölgesi, kamu kurumlarının da bulunduğu bölge her geçen gün trafik yoğunluğuna boğulmakta ve özellikle Sebahattin Zaim Bulvarında günün belli saatlerinde sıkışıklık yaşanmakta.

Son yıllarda bir çok yatırım gerçekleşti güzergâh boyunca, Çark deresi bölümünde yapılan sosyal tesisler ziyaretçi akınına uğruyor, Yenikent bölgesinde ki nüfus artışı da düşünüldüğünde trafik sıkışıklığı kaçınılmaz hal alıyordu.

Sebahattin Zaim Bulvarı ve Yazlık kavşağı yükü kaldıramaz bir hale dönüştü ki bu açıdan zamanlaması çok önemli, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce Bulvarın yükünü azaltacak bir projeyi devreye soktu.

Yüce “ Yazlık kavşağında üzerindeki yoğunluğu azaltmak için hayata geçirdiğimiz bu köprü de bütüncül bir çalışmanın sonucudur. Köprüden evvel Hasır Sokağı ve Süleyman Binek caddesini yeniledik. Yazlık Dekoratif Köprü ile Servivan’ı  Camili bölgesiyle bağlayan alternatif güzergahı hemşerilerimizin hizmetine sunmuş bulunuyoruz. Serdivan’dan Camili’ye gitmek istediğimizde özellikle iş giriş-çıkış saatlerinde ciddi yoğunluk olan Yazlık Kavşağı’na alternatif bir yolumuz olacak” diyerek köprü açılışında yaşadığı heyecanı dile getirdi.

Yazlık mahallesinde Süleyman Binek Caddesi başta olmak üzere birçok sokakta düzenleme yapıldı, her yapılan çalışma trafik yoğunluğunu geriletilmesi açısından kıymetli ve kısa sürede olumlu sonuçlar doğuracak nitelikte.

Yukarıda söylediğim gibi her açılan yeni cadde ve yol heyecan uyandırmıştır. Sebahattin Zaim Bulvarı ile yeni bir bağlantı yolunun oluşturulması bu açıdan kıymetli. Önemli bir eksikliğin giderilmesine katkı koyacaktır.

Yüce “ Sakarya’nın tamamında 1 milyon 121 bin 621 ton asfalt atarak 805 km’yi aşan asfalt yol yaptık. 77 bin 610 m3 betonla 79.60 km’ye tekabül eden beton yol yaptık” diye bir açıklama getirerek yol düzenlemesine verdiği önemi belirtmiş. Her yatırım karşılığını bulur ve kıymetlidir ancak yola yapılan yatırım hepsinden daha kıymetli. Nihai yol medeniyettir.

              Bir dağ ne kadar yüce olsa, dağ kenarı yol olur… -Raci Alkır

                “Şu dünyada hiçbir yol yoktur ki, ikiye ayrılmış olmasın.”

Yorumlar (0)