• Reklam
Reklam
Reklam

Yetkililere sordu

İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, yaptığı açıklamayla kentsel dönüşüm programına birçok Büyükşehir’in bulunmasına rağmen Sakarya'nın neden bulunmadığını sordu.

Yetkililere sordu

İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, yaptığı açıklamayla kentsel dönüşüm programına birçok Büyükşehir’in bulunmasına rağmen Sakarya'nın neden bulunmadığını sordu.

Yetkililere sordu
Editor: Aysima Kortak
01 Ekim 2019 - 14:56
Reklam

Depremin acılarını en iyi tecrübe eden illerden Sakarya'nın kentsel dönüşüm programına neden alınmadığını yetkililere soran Başkan Kılıçaslan, "Geçen hafta yaşanan deprem sonrası, İstanbul’da 29 okul boşaltılıp öğrenciler başka okullara taşınırken, Sakarya’mızda bir tane bile riskli okul binası yok mudur? Yok ise; Sakarya’mızdaki eski, çok katlı ve 1999 depremini yaşamış okul binalarının son durumu nedir? Bu okullarda en son ne zaman depreme dayanıklılık testi yapılmıştır, sonuçları nelerdir?" dedi.
 
Kılıçaslan'ın açıklaması şu şekilde;
26.09.2019 tarihinde olan ve şehrimizde de yoğun bir şekilde hissedilen deprem, büyük deprem felaketini geçirmiş şehrimize bir kez daha kendisini hatırlattı. Depremler, özellikle Sakarya gibi fay hattının geçtiği bölgelerde doğanın bir gerçeği olarak, irili ufaklık sürekli meydana gelmektedir. Burada önemli olan bu fay hatlarının geçtiği bölgelerde inşa edilen yapıların, depreme dayanıklı olup olmadığıdır.
 
Bu bağlamda; deprem konusunda çok acı tecrübelere sahip şehrimizin yönetenlerinin, (1999-2019) aradan geçen 20 yıl gibi bir sürede yeterli önlemleri almadığını ne yazık ki görmekteyiz. Geçen hafta gerçekleşen depremin daha şiddetlisi olduğundan 10 bin konutun yerle bir olacağı tespit edilmiş iken bu konudaki duyarsızlığı, bu vurdumduymazlığı anlamak mümkün değildir.
 
Buradan Sakarya’lı hemşehrilerimiz adına yetkililere soruyorum; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın riskli konutları yenilemek için başlattığı 65 bin konutluk kentsel dönüşüm programında Ankara, Samsun, Adana ve Kayseri var iken; birinci derece deprem bölgesi olan bu şehirlerin arasında Sakarya neden yoktur? Geçen hafta yaşanan deprem sonrası, İstanbul’da 29 okul boşaltılıp öğrenciler başka okullara taşınırken, Sakarya’mızda bir tane bile riskli okul binası yok mudur? Yok ise; Sakarya’mızdaki eski, çok katlı ve 1999 depremini yaşamış okul binalarının son durumu nedir? Bu okullarda en son ne zaman depreme dayanıklılık testi yapılmıştır, sonuçları nelerdir?
 
Bu konularda tüm yetkililerden samimi ve ayrıntılı bir şekilde cevaplarını bekliyoruz. Varsa ki, var olduğu kanısındayız, eksikliklerin ivedilikle giderilmesi ve şehrimiz insanın bir nebze de olsa rahatlatılmasını talep ediyoruz. Bu talebi siyaseten değil vatandaşlık görevi olarak dile getiriyoruz.
 
Depremin siyaseti olmaz, deprem insan ayırmaz. Çok katlı eski okul binalarına yüreği ağzında girip görevini yapmaya çalışan endişeli öğretmenlerimizin ve her şeyimiz yavrularımızın güvenliğini düşünmek zorundayız. Şehrimizi yönetenlerden bu konuda somut ve tatmin edici açıklamalar bekliyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kurudere’de defnedilecek
Kurudere’de defnedilecek
Tiflis'ten güzel haber
Tiflis'ten güzel haber