banner2

banner1

29.05.2020, 16:31

Yeni normal hayat

Dün gece televizyonların başlıklarında bu manşet yer aldı. 1 Haziran itibari ile yeni normal hayat’a geçiş yapıyoruz. 2,5 aylık sürecin ardından yepyeni bir dünyaya merhaba diyoruz. Her yer daha yeşil, herkes daha sağlıklı, herkes daha saygılı, sevgi dolu, adaletin her alanda tecelli ettiği, liyakat ilkesine göre hareket edildiği, kadın cinayetlerinin yaşanmadığı, sokak hayvanlarının katledilmediği düzene hoş geldiniz(!) Demek isterdim ama aslına bakarsanız normal düzenimizden hiçbir şey eksilmedi, değişmedi. Sokağa çıkarken maske takıyoruz. Restoranlarda, kafelerde, çay bahçelerinde bir süre daha oturma düzenimizi değiştiriyoruz. Pazar alanların sınırları, alışveriş merkezlerinin doluluk oranları vs değişiyor. Aynı işyerlerine aynı düzenlere gidiyoruz. Dün kızdığımız herkese bugün sadece maske arkasından söyleniyoruz. Maskeyi burada mecazen dile getirmiyorum. Cerrahi maske arkasından söylenip, küfürler ediyoruz.

 Artık yeni anlayışımız bu şekilde olmaya devam edecek. Bir de normalleşme süreci var tabi. İnsanoğlunun normalleşme veya normali benimseme süreçleri trajikomik düzeyde hızlı gerçekleşiyor. Tabi burada sorgulamamız gereken asıl konu normal anlayışımız. Televizyonlara, gazetelere o başlıkları atanlarla o başlıkları okuyanların normalleri aynı mı acaba? İş arayan bir sürü üniversiteli arkadaşımız var. Başka geliri olmadığı için çalışmak isteyen bir sürü kronik hasta olan işçi var. Ücretsiz izin niyetine işten çıkarılan bir sürü işçi kardeşimiz var. Asgari ücretle zor geçinmesine rağmen kısa çalışma sistemiyle daha az para kazanıp zorlanan bir sürü aile var. Şimdi soru şu; bu ve bunun gibi çoğaltabileceğimiz insanların normalleriyle bizim normallerimiz aynı mı? Onların karantina süreciyle bizim sürecimiz aynı mı? Herkes kendi terazisinde cevabını kendine verebilecektir muhakkak.

2.5 aylık bir duraksama yaşadık aslında. Gündemimiz sadece koronavirüs oldu. Peki, virüs gündemimize gelmeden önce neler konuşuyorduk; şimdi o konuştuğumuz şeyler nerede? Bu konuya birçok açıdan bakabiliriz. Sağlık her şeyden daha değerlidir diyip hayatın akışında bize unutturulan gerçeklere kılıf uydurabiliriz. İlk başta söylediğim birçok gerçeğe…

Sevdiğim bir abimin / yazarın dediği gibi “eski değil midir bugünün sebebi?” Yeni bir dönem başlıyor. Eğitim, sağlık, hizmet sektörleri, üretim prosesleri artık değişmeye / evrilmeye başlıyor. Ve bu dönemi yani yeni normal hayatımızı ne kadar eski “normallerimizden” uzakta ve olanlardan ders alarak kurarsak bizim için daha faydalı olacağına şüphe yok.

Yorumlar (6)
Elmas İŞBİLİR 13 ay önce
Başarılarının devamını dilerim torunum.
Işık Naz Dikbayır 13 ay önce
Başarılarının devamını dilerim.
Fatma kurtdere 12 ay önce
Ağzına yüreğine sağlık çok güzel olmuş
TAMER işbilir 12 ay önce
Teşekkürler güzel bir makale
Gölge Can 12 ay önce
Eski yenilermidir normâlleşme sürecine giren yoksa yeni olan eskilermidir?

Kaleminiz de yüreğiniz gibi keskin meaşAllah güzel insan.. Daim ola
Hakan alemdar 12 ay önce
Kardeşim ...sana yakışan bir yazı.. güzel ve daha güzelini beklerim..