23 yıldır unutamadık

ÖZEL HABER// NAZİLE AKARSU

“KELİMELER YETMEZ”

17 Ağustos Depremini hatırladıkça kelimelerin boğazında düğümlendiğini söyleyen Selçuk Uzun, “O geceyi kelimelerle tarif edemem. Yaşadığımız şaşkınlık, korku hala aklımda. Her 17 Ağustos geldiği zaman gece 45 saniyeliğine içimi korku kaplar. Hiç unutamadığım olaysa arkadaşımın ablası yanarak en kaz altında can vermişti, kurtaramadık. 17 Ağustos’ta çok canımız kaybettik ama şehir olarak ders de alamadık” şeklinde konuştu.

“BETON TABUT OLACAK”

Onur Dönmez, “Bu ülke bizim 17 Ağustos’ta yaşadığımız acıları, kayıpları inşallah tekrar yaşamaz. Adapazarı’nda yaşayanlar olarak binaların depreme dayanıksız olduğunu biliyoruz. Dar Sokak’ta bulunan harabe binaların, postane arasında bulunan binaların acilen elden geçirilmesi gerekiyor. Tedbirimizi almıyoruz maalesef. Herkes taşın altına elini koymalı. Eğer binalar güçlendirilmezse Adapazarı’ndaki binalar insanlara beton tabut olacak” ifadelerini kullandı.

“YÜZYILLAR GEÇSE DE”

 “Biri 17 Ağustos deyince tüylerim diken diken olur” diyen Hakan Er, “ O gece yaşadığımız korku, panik ve acılarımızı yüzyıllar geçse de unutmayacağız. Ben 4 katlı binada oturuyordum, merdivenlerden inmeye çalışıyoruz, inemiyoruz sarsıntıdan. İnsanların bağırışı, binaların yıkılırken çıkardığı o ses ölene kadar kulaklarımdan silinmeyecek. Bu kadar yaşadığımız acılardan sonra bile maalesef ne vatandaş ne de binalar olarak hazır değiliz” ifadelerini kullandı.

“ALLAH TEKRAR YAŞATMASIN”

Orhan Babacan, “17 Ağustos bizim için hatırlamak istemediğimiz bir tarih, çok acılı günler geçirdik. Aradan 23 yıl geçmesine rağmen acılarımız kolay kolay unutmayacağız. Çok korkunç zamanlar geçirdik. Deprem de dışarı çıkmaya çalıştık ama sarsıntı yüzünden çıkamadık. Sarsıntı bittikten sonra sokağa çıktık ama binaların hiç biri yerinde yoktu. Geceyi parklarda geçirdik sabah olup gün ışıyınca felaketin boyutu daha da gözler önüne serildi. ‘Depreme hazır mıyız?’ diye sorarsanız maalesef ne binalar olarak, ne de vatandaş olarak depreme hazır değiliz. Allah bizlere tekrar o günleri yaşatmasın” ifadelerini kullandı.

ÖLÜM ORANI DAHA FAZLA OLUR”

17 Ağustos Depremini misafirliğe geldiği ablasının yanında yaşayan Kamile Çalışkan, “Sarsıntı geçene kadar bekledik öyle dışarı çıktık. Dışarı çıkınca o korkunç yıkımı gördük, topraktan kaynayan kumlu sular çıkıyordu. Çaresiz kaldık, sadece biz değil herkes çaresizdi. Allah bizlere tekrar o günleri bizlere yaşatmasın. Depreme hazır değiliz tekrar öyle bir felaket yaşarsak ölüm oranları daha fazla olacaktır” şeklinde konuştu.

“2 YIL TEDAVİ GÖRDÜM”

Ali Şahin, “17 Ağustos deyince benim aklıma korku, felaket, acı geliyor. 17 Ağustos Sakarya’ da yaşayan hiçbir vatandaşın hatırlamak istediği, hatta tarihten silmek istediği bir tarih. Ben 17 Ağustos depremini yaşadıktan sonra ve gördüklerimi unutabilmek için 2 yıl psikolojik tedavi gördüm. 17 Ağustos gecesi eşim hastanedeydi ameliyat olacaktı, önceden hastane SGK’nın olduğu yerdeydi. Ben gece çıktım eve gidiyordum şimdiki orman parkın oradan inerken depreme yakalandım. Bisiklet kullanıyordum, o yolun deniz gibi dalgalandığını, binaların nasıl yere yattığını gördüm. Hiçbir zaman unutamam, unutmayacağımda. Allah bizlere tekrar o günleri yaşatmasın” şeklinde konuştu.

- Haberlisin, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberlisin.com/haber/11651873/23-yildir-unutamadik