FINDIĞIN ALIM GÜCÜ

Salim Aydın
Salim Aydın

“Hangi Dünyada Yaşıyorlar”. Bizim gazetenin yine özel bir haberi. İsmail Erken arkadaşımız, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan ile gündeme dair özel röportaj gerçekleştirmiş.

Özellikle son dönemde fındık fiyat artışı üzerine yapılan değerlendirme çarpıcı olmuş. “1 Kilo fındıkla geçen sene 4 litre mazot alınırken, bu sene 2 litre alınabiliyor” değerlendirmenin özeti niteliğinde.

Fındık taban fiyatına yapılan zam ve ardından koparılan gürültü. Her fiyat artışı kah mahsul taban fiyat kah asgari ücret zammı ya da emekli maaş zammı, tek ortak özelliği tüm bunların açıklamasını Cumhurbaşkanının yapması.

Fındık fiyat artışı da aynı akıbete uğradı, taban fiyat artışına ilişkin üretici ile yapılan mizansen ki bir müddet sonra gerçek anlaşıldı AKP üyesi bir çift, karşılıklı sorulu cevaplı sohbet kaç lira olsun ve verilen cevap ile ilan edilen fındık taban fiyatı.

İlan edildiğinden itibaren iktidar çevrelerince öyle bir gürültü koparıldı ki açıklanan taban fiyat tarihin en yüksek noktasında ve fındık üreticisinin tamamı durumdan memnun. Tüm sorunlar bu sayede sonlandırıldı, üretici var olan borçlarını bitirdiği gibi geleceğe de yatırım yapabilecek duruma erişti.

Hatta bu hususta tespitleri de var “Fındık fiyatlarından herkes memnun, her evin önünde 2 traktör var, köylere çok iyi villalar yapılmış, herkes memnun” diyorlar.

Kılıçaslan, “hangi dünyada yaşıyorlar anlamıyorum.” Diyerek genel değerlendirmede bulunmuş ki fındık üreticisinin içinde bulunduğu durumu özetlemiş.

Enflasyon oranlarının yüksekliği verilen taban fiyatın henüz üreticinin cebine girmeden eriyeceği ortada iken ve geçen yıl rakamlarla kıyaslandığında çok geride olduğu da ortada.

Fındık üreticisi henüz ürünü toplamadı ve satışı gerçekleşmedi. Kılıçaslan, bu hususta yerinde bir değerlendirmede bulunmuş. Var olan enflasyon ortalamasıyla aylık yüzde 10’nun üzerinde bir rakama denk geliyor ve bu durumda fındıkçının eline geçecek olan para ortalama 2 ay sonra gerçekleşecek ve bu sürede yüzde 20 erime olacak.

Hesap çok net kafa karışıklığına sebep verecek türden değil, basit hesapla açıklanan taban fiyat 54 lira diye kabul edelim ve 2 ay sonrası için ele geçecek paranın yüksek enflasyon ortamında geleceği durum 43.2 lira alım gücünde olacaktır.

Matematik sana göre bana göre farklılık gözetmiyor durum çok net ve ortada.

İktidar çevrelerin söz ettiği gibi bir durum maalesef yok ortada, geçen yıl taban fiyatın bile çok gerisinde. Öyle söz edildiği gibi tüm fındık üreticileri durumdan da memnun değil. Yapılmaya çalışılan algı ile gerçeklik arasında bir hayli fark var.

Bunun tespiti çokta zor değil oysaki Sakarya için fındık köylerinde yapılacak bir çalışma hakikate ilişkin sonuçlar verecektir. Ya da geçmiş yıl rakamları ile kıyaslamak ta sağlıklı sonuçlar verecektir.

Kılıçaslan’ın vermiş olduğu örnekte olduğu gibi, 1 Kilo fındık kaç litre mazot alıyor geçen yıl ve bu yıl, bu hesabı sanırım herkes yapabilir. Hakikate erişim son derece kolay. 

İktidar temsilcileri sözü çok kolay sarf ediyorlar hani “ Dilin Kemiği Yok” misali. Algı ile realite arasında da bir kilo fındıkta kaybedilen 2 litre mazot var.

 

- Haberlisin, Salim Aydın tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/11645647/salim-aydin/findigin-alim-gucu