Deneme Yanılma

Caner İşbilir
Caner İşbilir

Yazılara bir ay kadar ara vermiştik. İş yoğunluğu, özel sebepler derken doğru yazamayacağıma inanmadığımdan biraz ara vermenin doğru olduğunu düşündüm. Bazen duygularımız yazdıklarımıza direkt temas ediyor. Ve yazının ana amacını ortadan kaldırıyor.

Bu süre sarfında eski yazılara gelen yorumları, mailleri, mesajları da inceledim tekrardan. Kendimizi geliştirmek, geliştirerek anlatmak, anlatırken geliştirmek gerek…

Görüşmediğimizden beri ekonomik anlamda düzelme olmadı desek yanılmayız. Asgari ücret zammı geldi uzun süre sonra temmuz ayında. Yılbaşında bir daha geleceğinin sinyalleri de verildi. Geçen sene aralık ayında 2 bin 800 TL olan asgari ücret yılbaşında 7 bin TL’yi bulacak bir aksilik olmazsa. Rakam artıyor, enflasyon düşmüyor.

Çünkü bizim gibi ülkelerde bazı konular vardır ki bu konular “deneme-yanılma” metodu ile belirlenir. Bilimsel çalışmalar, geçmiş veriler önemli değildir. Ben bunun doğru olduğuna inanıyorum dersiniz. Bir karar alırsınız. Sonucu iyi çıkarsa ne ala. Ama çıkmazsa da dert etmeyin. Denedik, olmadı dersiniz.

Evet ekonomik modelleme de bir şeyler deniyoruz. Sonuç şimdilik istediğimiz gibi gitmiyor. Gidecek gibi de durmuyor lakin Nasrettin hoca misali ya tutarsa…

Tüm geleceğimizi ya tutarsa bir politika ile işletmek aslında şaşırılası bir konu değil. O kadar çok olay yaşıyoruz ki yaşadığımız büyük olayları fark etmeden küçümsüyoruz.

Bir sene içerisinde asgari ücretin Aralık 2021 den Ocak 2023 gelinceye kadar neredeyse 2,5 kat artmasının izahı olmamalı.

KPSS sorularıyla ilgili olan soruların çalınması iddiası ve akabinde ÖSYM başkanının görevden alınması bu kadar az gündem olmamalı.

Artan üretici maliyetlerinin hangi sonuçları doğuracağı bu kadar önemsiz olmamalı.

Bu konuların hepsi başlı başına uzun süreli gündem olabilecek kadar büyük olaylar. Biz o kadar yoğun yaşıyoruz ki gündemi bu konular bizim için bir futbol takımının transfer haberinden daha önemli olmuyor.

Çünkü transfer önemli…

Futbolda bile teknik direktöre, başkana, futbolcuya belli bir saate, güne kadar sabır edebiliyoruz. Başarı gelmeyince söylenmeye ve değişiklik hissine kapılıyoruz.

Bunu daha büyük ve daha ciddi alanlara taşıyamamak gerçekten toplum için düşündürücü bir konu.

E biraz daha düşünelim o vakit.

Kalın sağlıcakla.

- Haberlisin, Caner İşbilir tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/11568466/caner-isbilir/deneme-yanilma