Karasu Belediyesi o iddialara cevap verdi

Karasu’da emlak vergisi borcu nedeniyle yolda traktörü bağlanan bir vatandaşın duruma tepki göstermesi sonucu Karasu Belediye'si olayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Karasu Belediyesi'nin açıklaması şu şekilde;

Kamuoyunun Dikkatine;

Belediyemiz Emlak Vergisi ve diğer alacakları Kamu Alacakları 6183 Sayılı Kanun uyarınca tahsil edilmesi Kanunun emredici hükmü olmakla birlikte kesinlikle keyfi bir uygulama olmayıp, süresi içerisinde tahsil edilmediğinde, zaman aşımı ile ilgili personellere Sayıştay raporları ile zimmet çıkartılmaktadır. Nasıl ki SGK, AGDAŞ, MTV, SEDAŞ gibi kurumların alacakları Kamu Alacakları olup, zamanında ödenmediğinde ilgili Kurumlarca kendi bünyelerinde haciz işlemleri yapılıyorsa, Belediyemizde aynı uygulamayı Kanunen yapmak mecburiyetindedir. Kaldı ki bu uygulamadan önce diğer kurumlardan farklı olarak 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü hakkında Kanuna uygun olarak iş ve işlemler yapılmakla birlikte, mükellefler tek tek ve bizzat aranarak durumdan haber edilmekte ve daha sonrasında ilgili tebliğler yapılarak borç kesinleştirilmektedir. Ancak üzülerek belirtmek gerekir ki, Belediyeler bir tarafı ile Siyasi Kurumlar olmaları hasebiyle söz konusu durum siyasete kurban edilerek Kurumun zarar etmesi ile birlikte vatandaşa da hakkı ile hizmet etmesine engel olunmaya çalışılmaktadır. Ayrıca dürüst borcunu zamanında ödeyen vatandaşta bu şekilde cezalandırılmış olmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla arz olunur.

NE OLMUŞTU?

Karasu Belediyesi bir süre önce alacaklarını icra yoluyla tahsis etme yoluna gitmiş bu karar tepkilere yol açmıştı.

Bu karar sonrası emlak vergisi borcu olan ve Karasu Yalı Mahallesi İstanbul Caddesi üzerinde traktörüyle seyir halindeyken polis tarafından durdurulan Ertuğrul Say isimli vatandaşın aracı bağlandı

Aracı bağlanan Ertuğrul Say, çektiği videoyla duruma tepki gösterdi. Say, yaptığı paylaşımda: “Emlak vergisi borcu olan vatandaşın belediye tarafından icraya verildiği için polis arkadaşlar, araçlarımızı bağlıyor. Belediye, emlak borcu olan esnafı, çiftçiyi avukata vermiş. Borcunu polis memuru arkadaşlarımıza tahsis ettirme yoluyla almaya çalışıyor. Yolda, işte, işi olan herkesi bağlayarak mağdur ediyor. İşimiz düştüğünde zaten belediyeye gidip ödüyoruz. Parası olan var, olmayan var. Esnaf, çiftçi çalışıp alın teriyle para kazanıyor. Ama bizim belediyemiz, üç kuruşluk emlak borcu olanı avukata verip esnaf kardeşimizin aracını, çiftçinin traktörünü malzemesini üzerinde yüklüyken bağlatıp, memur arkadaşlarımıza tahsis ettirmeye çalışıyor. Karasu Belediyesi hakkında bu uygulamayı ne kadar doğru buluyorsunuz, insan haklarına ne kadar doğru, bu sıcakta bu kadar mağduriyet ne kadar doğru, takdiri size bırakıyorum” ifadelerini kullandı.

- Haberlisin, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberlisin.com/haber/11545345/karasu-belediyesi-o-iddialara-cevap-verdi