Vatandaşlar yüksek gıda fiyatlarından şikayetçi 

ÖZEL HABER// NAZİLE AKARSU

FİYATLAR DEĞİŞMİYOR

Tarımda girdi maliyetlerinin artması nedeniyle üretimde yaşanan bolluk tezgahlara sınırlı olarak yansıdı.  Halk pazarlarında 15 liranın altında sebze ve meyve bulunmazken, maketlerde ise fiyatlar daha da yüksek seviyelerde seyrediyor. Et, süt, sıvı yağ, un, şeker ve bakliyat gibi ürünlerin etiket fiyatları da tüketiciyi yanına yaklaştırmıyor. Fiyatlara yetişemediklerini söyleyen Sakaryalılar, maaşlara yapılan zamların geçinmeye yetmediğini ve alım güçlerinin her geçen düştüğünü ifade etti.

GÖZLEMENİN TANESİ 50 TL

Mehmet Keskin, “Ülkemizde geçinmek tabi ki zor ama fakir olana zor. Benim eşim Yazlık’taki havuz parkta çalışıyor. Dün akşam 100 kilo gözleme satmış. Bir gözleme 50 TL, giriş 250 TL. 3 kişi gitsen bin TL.  Buraya kim giriyor?   Avrupa’dan tatile gelenler ya da Araplar. Yerli halk buradan faydalanamıyor. Vatandaş markete bile gidemiyor , havuza yüzmeye nasıl gitsin? Çay ısmarlama korkusundan 40 yıllık dostlar bile bir araya gelemiyor” şeklinde konuştu.

“ALIŞVERİŞE PARA YOK”

Ergun Sert, “Her gün bir zam geliyor, markete gidemiyorsun, gitsen de bir şey alamıyorsun. Ben emekliyim, kirada oturuyorum. Elimize geçen para ancak faturalara ve kiraya yetiyor. Market alışverişine para kalmıyor. Bu şartlar altında tek maaşla geçinmek çok zor. Her yerden kısıyorsunuz, dışarı çıkmıyorsunuz, çıkarsanız böyle parklarda oturuyorsunuz. Diğer türlü mümkün değil, geçinemezsiniz. Maaşlara zam yapıldı ama bizim alım gücümüz yükselmedi” ifadelerini kullandı.

“EVDE KALACAĞIZ”

Samet Ocak, “Ben asgari ücrete çalışıyorum ve bekarım; ama yine de geçinemiyorum. Geçen senelere oranla maaşım arttı ama alım gücüm düştü. Pazara, markete gidemiyoruz, gitsek de bir şey alamadan geri dönüyoruz. Bu devirde, bu zamlarla evlenmek çok zor.  Artık insanlar evlenmekten vazgeçiyorlar. Ev alamazsın pahalı, hadi kiraya çıkayım desen kiralar dünyanın parası. Mobilya, beyaz eşya, düğün derken dünya para tutuyor. En düşük fiyata düğün yapmaya kalksan 1 milyon TL’yi buluyor. Bu gidişle evde kalacağız gibi gözüküyor” şeklinde konuştu.

“KALİTEYE BAKMIYORUZ”

 Aziz Yıldız, “Her şeye o kadar çok zam geldi ki artık geçinmemiz imkansız bir hale geldi. Pazara, markete gidemiyoruz gittiğimiz zaman da dolaşıp en uygun neresi varsa oradan alıyoruz. Artık kalitesine bakmıyoruz. Karnımızı doyurabiliyor muyuz ona bakıyoruz. Çok berbat durumdayız ama kimsenin umurunda değil. Kahveye gidip bir çay içemiyoruz, çay içsek akşam eve ekmek götüremiyorum. Biz artık çocuklarımızdan utanıyoruz, yüzlerine bakamıyoruz. Bu durum ne zaman değişecek. Artık yeter” dedi.

“MENDİL SATIYORUM”

Mukadder Geyik, “Ben 51 yaşındayım, eşim çalışıyor ama yine de geçinemiyoruz. Evimiz kira.  Mecburen ben de burada mendil satarak eve katkı sağalamaya çalışıyorum. Çok para kazanamıyorum ama en azından kendi masraflarımı çıkartıyorum. Geçen gün markete gittim 3-4 parça ürüne 300 TL verdim. Aldığım bir şey de yok. Artık canımızın çektiğini değil karnımızı doyuranı alıyoruz.  İstediğimiz şeyleri almak artık hayal oldu” ifadelerini kullandı.

“İŞ BEĞENMİYORLAR”

Ali Gül ise, “İnsanlar geçinemiyoruz diye bağırıyorlar. Çalışmazsan tabi ki geçinemezsin. Ben 65 yaşındayım, emekliyim hala çalışıyorum, geçiniyorum da. Kendi arabam var, arabamla şoförlük yapıyorum. Yolda gezersen, banklarda oturursan geçinemezsin. Allaha şükür her şey var ülkede ama kimse iş beğenmiyor. 250 TL yevmiyeye çalışacak eleman bulamıyorlar tarlada. ‘Akşama kadar sıcakta çalışamam’ diyor. Sonra çıkıp açız diye bağırıyorlar. Kimse boşuna açız diye bağırmasın” şeklinde konuştu.

- Haberlisin, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberlisin.com/haber/11518455/vatandaslar-yuksek-gida-fiyatlarindan-sikayetci