Gram altın 1500 TL'yi görecek!

ABD Merkez Bankası FED'in geçtiğimiz günlerde faiz artırma karardı ve ardından FED Başkanı Powell'ın faiz açıklamaları sonrası altın fiyatları tırmanışa geçmişti. Yaşanan bu yükselişin ardından Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ons altının sene sonuna doğru 2 bin 50 dolar seviyelerine geleceğini söyledi.

Son günlerde gram altın fiyatlarının yükselmesi sonrası yatırımcılar anbean altın piyasasını takip ediyor.

Analistler, özellikle ABD’de açıklanan son verilerin küresel resesyona ilişkin endişeleri artırması ve buna paralel ABD Merkez Bankası'nın (Fed) daha yavaş faiz artışına gideceği beklentilerinin altına olan talebi desteklediğini söyledi.

29 Temmuz Cuma 1019 TL'den işlem gören gram altının yükseleceğini öngören uzmanlar, yıl sonu içinse dikkat çeken tahminde bulundu.

Fed'in faizi ikinci kez 75 baz puan artırdığı Temmuz ayı FOMC toplantısı sonrası konuşan Fed Başkanı Powell'ın korkulduğu kadar şahin mesajlar vermemesi ABD dolarını zayıflatırken altına destek verdi.

Powell'in faiz artırımlarının bir noktada yavaşlayacağı yönündeki sözlerinin yatırımcıların risk iştahını yeniden canlandırmasıyla birlikte ABD doları gerilerken spot altın fiyatı dün sabah 1770 dolara yaklaştı.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ons altının önümüzdeki dönemde bir süre 1.800-1.950 dolar bandında hareket edeceğini söyledi.

Önümüzdeki aylarda ise onsun 1.950 doların üzerine çıkacağını belirten Yıldırımtürk, sene sonuna doğru ise ons altının 2 bin 50 dolar olacağını öngördü.

Enflasyondaki yükseliş ve jeopolitik gerginlikler nedeniyle altın fiyatlarındaki yükselişin sürdürdüğünü belirten Yıldırımtürk, 985 liraya gerileyen gram altın fiyatlarının bugün itibariyle 1019 liraya yükseldiğini belirtti.

Yıldırımtürk, önümüzdeki dönemlerde gram altının 1350 seviyelerine kadar yükselerek yıl sonu itibariyle 1500 seviyesine kadar yükseleceğini öngördü.

- Haberlisin, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.haberlisin.com/haber/11495293/gram-altin-1500-tlyi-gorecek