Böyle devam başkan…

Güven HASBAŞ
Güven HASBAŞ

“Muhakkak ki Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğini zaman, adaletle hükmetmenizi emretmektedir. Nisa4/58

Hz. Muhammed (s.a.v.), kendisine kıyametin ne zaman kopacağını soran bir bedeviye, “Emânet zâyi edildiği zaman”  diye cevap vermiştir. Ardından bedevinin, “Emanet nasıl zayi olur?” diye sorması üzerine, Hz. Muhammed (s.a.v.) ona şu cevabı vermiştir: “Emanet ehil olmayan kimseye verildiği zaman kıyameti bekle!” (Buhâri, İlim, 2, Rikak, 35; İbn Hanbel, Müsned, II, 361).

Mahallesine muhtar adayı olup seçilemeyen, şimdi atandığı odaya daha önce talip olan ve 21 kişilik listesi olmasına rağmen 11 oy alabilen birisini çiftçinin temsilcisi olarak atayanlara yukarıda yazdıklarım.

Dinimiz “İşi ehline verin” der.

Ama bizim karar vericiler işi ehline değil kendilerine basamak olacak olana verir.

Epey zamandır gündemime almak istiyordum. Kısmet bugüneymiş.

Lafı eveleyip gevelemeyeceğim. Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş’in yaptıklarını bir iki örnekle aktarmaya çalışacağım.

Ziraat odası başkanlarının asli görevleri, ekip biçen, alın teriyle ekmeğini topraktan çıkaranlara ön ayak olmak, destek olmak. Ama bizim oda başkanı çiftçiyi değil kendisine o makamı hediye edenlerin savunucusu olmaktan öteye geçemiyor.

Mart ayında mazotun pahalı olması ve desteği eleştiren ziraat mühendisine “Masa başında çiftçiyi savunacağım diye Cüneyt Arkın’lık yapıp durma, kaç paralık çiftçisin sen. Çiftçinin tek başkanı var oda Şemsi Bayraktar” diyerek hakaret edip, sektörel bir mecraya haber olmuştu.

Çiftçinin artan mazot fiyatlarına tepki göstermesine hakaret ederek karşılık veren Ercan Ateş geçenlerde bir düğün salonunda garson tokatlıyor.

Emekçinin, alın teriyle nafakasını çıkaranın yanında olması gereken sözüm ona oda başkanının yaptıklarından sadece iki örnekle nereye varmaya çalıştığımı anlayın.

Şimdilerde başkanlık yaptığı, racon kestiği odanın seçimlerinde kendi listesinden oy alamayan, kendi mahallesinde muhtarlık yarışına girip mağlup olan birisinin şehrin en büyük ilçesinde oda başkanı olmasını sizlerin yorumuna bırakıyorum.

İşin ehli olmadan başkan yapan elbette sadece Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş değil. Herkes kendi etrafında başkanlık yapanların ehil olup olmadığını sorgulasın istiyorum. Yazdıklarım Ercan Ateş ve onun makamda oturmasını sağlayan iradenin hoşuna gitmeyecek. Ama biz yinede doğru bildiklerimizi yazmaya devam edeceğiz.

Ercan başkan kızıp belki bizi de tokatlamaya gelir diye yazacaklarımı şimdilik sonlandırıyorum. Odanın arabasıyla gezip tozmalarını başka sefere bırakıyorum.

Sağlıcakla kalın…

Not: Yıllık izin nedeniyle yazılarıma bir süre ara veriyorum.  Tatil dönüşü görüşmek dileğiyle.

- Haberlisin, Güven HASBAŞ tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/11481415/guven-hasbas/boyle-devam-baskan