Sakarya'dan Bartın'a yardım eli

haberlisin.com - NAZİLE AKARSU-ÖZEL HABER

Bartın’da yaşanan sel felaketinde evleri tamamen kullanılamaz hale gelen Elmacı çiftinin yardımına Sakarya Genç Kızılay koştu. Baştan aşağıya yenilenen evde yaşayan çift, yardıma koşan Kızılay’ın hilalini yeni doğan kızlarında yaşatmak için kızlarına Öykü Hilal ismini verdi.


14 KİŞİLİK EKİP   

Sakarya’dan 14 kişilik ekiple çıkarak afet bölgesine gittiklerini belirten Sakarya Genç Kızılay Başkanı Ceren Yağız, “Bartın’da yaşanan sel felaketinin 6. gününde Genç Kızılay Sakarya ekibi olarak 14 kişilik bir grupla afet bölgesindeydik. 14 kişinin hepsi Sakaryalı ve genç arkadaşlarımızdan oluşuyordu. Afet bölgesinde afetzedelere yemek konusunda destek verdik. Mobil aş evlerinde yemek dağıtımında bulunduk. Köylere bir haftadır su çıkmıyordu, Kızılay ekipleri olarak köylere su taşıma noktasında destek verdik ve birçok köye su taşıdık. Daha sonra Bartın şubemize doğum yapmak üzere olan Songül Elmacı’nın evini su bastığı kendi imkanları ile evi temizlemeye çalıştığı haberi geldi. Biz de Sakarya ekibi olarak hemen ailenin evine gittik” ifadelerini kullandı.

“AİLENİN EVİ YENİLENECEK”

Yağız, “Eve gittiğimizde baba çalıştığı için doğum yapmak üzere olan anne tek başına selden sonra kalan balçığı temizlemeye çalışıyordu. Eve kalorifer peteğinin yarısına kadar su gelmiş. Su çekildikten sonra eşyalar ve zemin balçıktı. Aile çıkarabildiği eşyaları çıkarmış ama kalan eşyaları biz çıkardık. Parkeler şişmişti. Biz hepsini çıkardık, kullanılmaz halde olan eşyaları attık. Evi tamamen temizledik. Kızılay ekibi gönüllüleri tarafından yapılan bağışlarla ailenin eşyaları alınacak. Oturulacak bir hale getirilecek” ifadelerini kullandı.

“HEPİMİZ ÇOK MUTLU OLDUK”

Öykü Hilal’in doğum haberinde çok duygulandıklarını belirten Yağız, “Biz Sakarya’ya döndükten iki gün sonra Öykü Hilal bebeğin dünyaya geldiği haberini aldık. Biz Sakarya’ya döndük ama aklımız hep Öykü Hilal bebekte kaldı. Sağlıklı bir şekilde dünyaya geldiğini duyunca çok mutlu olduk. Aile Kızılay ekiplerine teşekkür etmek için ve hatıra olarak Hilal ismini de eklemek istediler. Biz bunu duyunca çok mutlu olduk, biraz da gururlandık tabii. Öykü Hilal bebeğin sağ-salim dünyaya gelmesi bizi daha çok mutlu etti tabii. Öykü Hilal bebek Kızılay tarafından özel bir hastanede dünyaya geldi ve çok sağlıklı durumda. Bütün ihtiyaçlarını Kızılay karşıladı” şeklinde konuştu.

“YAPILANLARI UNUTMAYACAĞIM”

Afetzede ve Öykü Hilal’in annesi Songül Elmacı, “Büyük bir sel felaketi geçirdik ve evimizi su bastı. Sular çekildikten sonra eşyalarımız ve ev tamamen yarıya kadar balçık olmuştu. Eşim çalıştığı için ben tek başıma temizlemek zorunda kalmıştım. Hamileyim, doğumum da gecikmişti zaten. Kızılay ekibi hızır gibi yetişti ve evi temizlediler. Kullanılamayacak haldeki eşyaları çıkardılar. Doğumu Kızılay sayesinde özel bir hastanede yaptık. Kızımı sağlıklı bir şekilde kucağıma aldım. Kızımın adını Öykü Hilal koyduk. Kızılay’ın bize yapmış olduğu yardımların karşılığı olarak. Binlerce kilometre uzaklıktan gelerek bize yardım eden bütün Sakarya Kızılay ekibine çok teşekkür ederim. Bu yaptıklarını hiçbir zaman unutmayacağım” şeklinde konuştu.

 

- Haberlisin, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberlisin.com/haber/11477466/sakaryadan-bartina-yardim-eli