Ak Partili Altuntaş'tan zehir zemberek açıklama

haberlisin.com-

Arifiye’de 20 yıldır tabldot yemek sektöründe hizmet veren Aytaş Yemek Fabrikası ve Lokantası işletmeciliği yapan AK Parti Arifiye Kurucu Üyesi Muhittin Altuntaş meslek liseleri ile öğretmen evlerinde sıcak yemek yapılması için alınan kararla ilgili zehir zemberek açıklama yaptı.

Altuntaş yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi Milli Eğitim taşımalı yemek hizmeti alıyordu. Sakarya'da yaklaşık 14 bin öğrenci sıcak öğle yemeği yiyordu. Bu yemek hizmetini kamu ihale kanununa uygun ihale edilip şartları taşıyan firmalar ihaleye girerdi. Uygun fiyat kim verirse kamu yararı gözetilerek ihale sonuçlanırdı. Bu sektörden ilimizde yaklaşık maksimum 600 aile geçim sağlardı. Fırıncı, pastacı, toptancı, yemek fabrikaları ilimizde ekonomiye yaklaşık 37 milyon TL katkı sağlanırdı” dedi.

Alınan kararın sektörde 600 kişiyi işsiz bırakacağını belirten Altuntaş, “Cumhurbaşkanımız bir kişi işsiz kalmasın diye çaba sarf ederken, Cumhurbaşkanımız işsizlikle ilgili mücadele ederken alınan bu kadar ne demek! Şimdi meslek liselerinde ve öğretmen evlerinde yemek yapacak. Rekabet olmadan tavan fiyattan yapacak. Kamu yararı mı var diyecekseniz. Yemek üretimini ekmek üretimini kendi bünyesinde yapacak. Kimle yapacak! Öğrencilerle eğitimi bırakıp ticaret yapmak bu olsa gerek” diye konuştu.

Altuntaş, “Bunun adı; devlet iş sahası açması gerekirken, iş sahasını kapatmaktır. Marifet bu olsa gerek, seçim üzeri yapılan bu çalışma ilimize siyasal anlamda ne katkı sağlayacak! Ekonomik anlamda esnafın yanında olmak yerine küçük isletmelerin zaten ekonomik olarak zor günler geçiren esnafların yanında olmamak nasıl adlandırılır” dedi.

Altundaş, “Ayrıca 40 milyon döner sermaye hedefi koyan milli eğitim ve sorumlu olan yetkililere sormak lazım. Döner sermaye şartları belli iken kimlerle bu işi yapacaksınız! En önemlisi meslek liselerinin amacı çocuklarımıza mesleği öğretmek mi yoksa fabrika işçisi gibi sorumsuzca çalıştırmak mı! Ayrıca mahkeme kararı olmasına rağmen öğretmen evlerine yaptırmaya çalışmak mahkemeye kararlarını hiçe saymaktır. Seçim üzeri nedir bu piyasaya balta vurmak! Millet esnaf refah içinde değilse sonuçlarına katlanmak farzdır. Saygılarımla” şekline konuştu.

- Haberlisin, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.haberlisin.com/haber/11394568/ak-partili-altuntastan-zehir-zemberek-aciklama