Rövanş olacak mı?

Güven HASBAŞ
Güven HASBAŞ

Sakarya Üniversitesi’nin rektörü belli olduğunda ilk temennim adaletli bir dönemin olmasıydı. Sadece SAÜ Rektörü Hamza Al’dan beklentim değil bu elbette. Her yöneticinin önceliği adalet olmalı.

Adalet kavramının yerle bir olduğu dönemde, SAÜ Rektörünün adaletli davranmasını istemek ne kadar doğru olur bilemiyorum ama ben adalet kavramının yeniden anlam bulmasını bekleyenlerdenim.

Sakarya Üniversitesi’nin yeni Rektörü, Genel Sekreter değişikliğiyle çalışacağı ekibi oluşturmaya başladı. Yardımcılarını, dekanları belirlerken Hamza Al’ın rövanş almak gibi bir niyetinin olmaması temennimi yinelemek istiyorum.

Prof. Dr. Hamza Al hoca da tıpkı kendisinden önceki rektörler gibi günü geldiğinde makamı devredecek. O gün geldiğinde “adaletli bir yöneticiydi” denmesini tercih edeceğini düşünüyorum.

Hamza Al’ın sadece yönetici kadrosunu oluştururken değil, akademik kadronun unvan alımlarında da adaletli olması gerekiyor. Zira, Sakarya Üniversitesi bu hususta sabıkalı üniversitelerden birisi. Akademik yayın başta olmak üzere birçok kriterin hiçe sayılıp siyasi ve cemaatsel yakınlıktan ötürü dağıtılan kadrolar nedeniyle hocaların mahkemeye gitmesi çalışma barışını yok ediyor.

Umarım SAÜ’de yeni dönem rövanş değil, gedik ve eksiklikleri giderme dönemi olur.

SUBÜ Rektörü Mehmet Sarıbıyık yeni dönemde SAÜ ile güzel işler yapacaklarını söyledi. Sarıbıyık hoca elbette geçmişte mesai yaptığı Hamza Al’ı benden daha iyi tanıyor. Hepimizin temennisi iki üniversite el ele vererek şehrimizin üniversitelerini yukarılara taşıması yönünde…

Üniversite tercihlerinin yapılacağı dönemde SAÜ’nün yeni rektörünün ve uyum içerisinde çalışacaklarını açıklayan SUBÜ Rektörü Sarıbıyık’ın başarılı öğrencileri Sakarya’yı tercihe ikna edecek ortaklık bir çalışma bekliyorum.

Sözün özü; Rektörler, hocalar gelip-gider kurumlar baki kalır. İnşallah, SAÜ yeni dönemde adaletli yöneticileriyle anılır.

***

Mustafa İsen ayıbı

Acarlar Longozunun açılış törenine gittik. Konuşmacılar turizmden, yapılan işleri anlatıp kurdele kesildi. Tören alanında oldukça sade giyimli, hatta yetersiz WC’de sırasını bekleyen bir isim vardı. Bence selamlama konuşması yapması gereken bir isimdi. Acarlar Longozunun restorasyonu için 5-6 yıl önce ödenek çıkmasına ön ayak olan Mustafa İsen’den bahsediyorum. Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı konuşmasında Mustafa İsen’e teşekkür etmeliydi. Adının anılmaması Mustafa hocaya bir şey kaybettirmez ama sürecin her zerresini bilen İshak Sarı’nın vefasının olmadığını hepimiz gördük. Longozun yenilenip hizmete açılış töreninde Prof. Dr. Mustafa İsen’e ayıp edildi ağalar…

***

Küçük bir tavsiye

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği etkinliklerde dikkatimi çeken bir durum var. Ekrem “Yüce tören alanına giriş yaptı” diye bir anons yapılıyor. Programın anonsçusunun kurgusu mu yoksa eline verilen metinde mi böyle yazıyor bilemiyorum. Ama çok şık durmadığından eminim hatta tören alanında gülüşmelere neden olduğuna şahidim. Ev sahibinin alana girdiğinin anons edilmesi neyin nesi yahu… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın miting alanına girişine özenilerek yapılan bu uygulamadan vazgeçilmeli…

- Haberlisin, Güven HASBAŞ tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/11390787/guven-hasbas/rovans-olacak-mi