Sana gazeteci unvanını kim verdi?

Münir Ali Kara
Münir Ali Kara

İnsan kendi kendini mühendis ilan edemez. Bu suçtur. Kendi kendini emlakçı da ilan edemezsin. Kursuna gitmen falan gerekir.

Ya da durduk yere bir sabah uyanıp “Ben bundan sonra doktor oldum” demez. Gülerler adama. İşi bir adım ileri götürürsen de deli falan demezler tıkarlar içeri.

Kendi kendini mühendis, emlakçı ya da doktor ilan edemezsin ama eğer bir sabah kalkıp “Ben artık gazeteciyim” dersen kimse sana bir şey demez.

Eğer telefonun fotoğraf çekme özelliği varsa bir de sosyal medya hesabına sahipsen artık kimse senin gazeteci olmadığını da ispat edemez.

Peki bu esnada yıllarını mesleğe vermiş, gazete kağıdının tinerli kokusu eşliğinde zeytin peynir yemiş basın emekçileri ne olacak?

Ya da benim gibi 20 yıl okuyup ilk işe başladığında kendisine asgari ücret önerilenler…

“Gazete almamıza gerek yok biz sosyal medyadan her şeyi öğreniyoruz” diyenler 20 yıl okul okuyan, yıllarca haberciliğin çilesini çekenlere ne demiş oluyor biliyor musunuz?

Gazetecilik ya usta çırak ilişkisi ile ya da okulda öğrenilir. Hamdolsun iki yoldan da geçtim. Kimseye sitem etmiyorum. Eski Türk Sineması artistleri (ya da aktörleri) gibi “Devlet bize yardım etsin” ya da “Vefa görmüyoruz” falan demiyorum. Siz varsınız işte. Bak okuyorsunuz ne güzel.

Ama insanların sapla samanı karıştırmaması gerektiğini düşünüyorum. Bana bir şeyler söyleyen insanlar en azından konuştukları konuda benden biraz daha bilgi sahibi olmalı.

Zaman kaybının ötesinde, harcadığımız vakit kadar da olsa bir karşılık bulmalıyız.

Evet canım kardeşim, sen de gazetecisin. Öteki de… Hatta aile boyu gazetecisiniz.

De…

Siz gazeteciyseniz bunca sene emek verenleri ne diye çağıracağız?

 

Jelibon bulunması

Bu ülkede mizah dergileri battı. Kimi kağıdın dijital mecraya yenik düştüğünü kimi de demokratik olarak gerilediğimizi savundu.

Asıl gerekçe ise bence o değil. Bence gerçek hayat kurgudan daha komik. Önceki hafta birer gün arayla ülkemizde iki konu gündem oldu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek bir canlı yayın esnasında “Tam ne olduğunu bilmiyorum. Çocukların yediği bir şey varmış. Jelibon! Altı milyar dolarlık jelibon rezervi bulunmuş” dedi. Patladı gitti.

Elbette jelibonun rezervi falan olmaz. O olmayınca kimi çıktı “bisküvi rezervi bulundu” dedi. Kimi “Biz de fındık bulduk” diye paylaşım yaptı. Trakya’da rakı, Güneydoğu’da kaçak çay bulundu…

Gelelim ikinci konuya…

Köpek balığı neyle kovalanır?

Marmaris’te denizin içinde köpek balığına benzeyen yüzgeci olan bir balık görünüyor. Bazıları panikle çığlık atınca karadan bir abi eline geçirdiği çek-bas ile kendini suya atıyor. Tüm dünyada ilk kez biri bir balığa çek-bas ile saldırmış oluyor. Bu gülünç olayın kahramanı ise Sezai Külünç. Bir harfini yanlış yazmışlar ama o yine de soyadının hakkını vermiş.

Çek-bas ile köpek balığı kovalayan adam daha sonra açıklama bile yapmış. Ben olsam denizden çıkmazdım ya neyse…

 

Velilik yazın başlıyor

Okullar kapanınca herkeste bir rahatlama hali…

Peki tüm hayatı düzenli olan öğrenci bir anda tüm dersler sona erince ne oluyor? Ya öğrenciler (teşbihte hata olmaz) ipten çözülmüş tosun gibi oluyor ya da kendilerini telefona veriyor.

Veliler de çocukların sessiz kalmasından istifade ediyor. “Bir şey çalışmaya devam ediyorsa onu kurcalama” mantığında olan biz veliler, arabamızla ilgilendiğimiz kadar çocuğumuzla ilgilenmiyoruz.

Arabanızdan ses gelmese de periyodik bakımını yaptırıyorsunuz ya! Yaz aylarında da çocuğunuzu eğitme işi size düşüyor.

- Haberlisin, Münir Ali Kara tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/11369368/munir-ali-kara/sana-gazeteci-unvanini-kim-verdi