Öğretilmeyen şey unutulmaz

Nazile Akarsu
Nazile Akarsu

Kadınlar öldürülüyor ve kimse buna müdahale etmiyor. Kadın cinayetleri son 10 yılda artarak devam ediyor. Her gün en az bir kadının öldürüldüğünü ortaya koyuyor. Bu cinayetlerin yüzde 90’ında katil; eş, sevgili, eski eş, akraba, baba, evlat, tecavüzcü!

Cinayetler ülkenin dört bir tarafına yayılmış durumda. Coğrafyası yok. Cinayeti işleyecek olana mekân çok! Kadınlar evde, sokakta, kafede, hastanede, bakkalda, manavda, akla gelen gelmeyen her yerde katlediliyor. Çocuklarının gözü önünden katledilen kadınlar var. O çocukların kim bilir kaçının ruh ölümü gerçekleşti!

Kadınları kıskanırlar. Kadınlara şiddet uygularlar. Kadınlara hükmetmeye çalışırlar. Kadınları tehdit ederler. Kadınların namusu kendilerinden sorulur diye düşünürler. Kadınları başkalarına yâr etmezler. Kadınları kendi malları sanırlar. Kadınlara her istediklerini yapabileceklerini öğrenirler. Kadınları cezalandırma yetkisi taşıdıklarından emindirler. Kendilerini kadınları zapt etmekle yükümlü bilirler.

Ve kadınlar. Kendi bedenlerinden ve hazlarından ürkerler. Kendilerini bir erkeğe ait zannederler. Kadınlara, erkelerden korkmayı doğdukları evde annesinden, babasından görerek öğrenirler.

Kendi tercihleri olabileceğini belki de ömür boyu hiç fark edemezler. İtaat etmeyi edep zannederler; özgürlüğü de tehlike.

Ve erkekler kadınları öldürürler.

Ve kadınlar kendilerini öldürecek erkeklere... Öleceklerini anlayana kadar... Hatta çoğu kez öldürülene kadar güvenirler.

Kadınlar maalesef her şey ile herkes ile korkutuldu. Bebekken korkutuldu, büyürken korkutuldu. Kadınlar kendilerini, haklarını savunmayı unuttular. Pardon zaten öğretilmeyen şey unutulmaz. Öldürülen kadınlarla o cinayetleri işleyen erkekleri mütemadiyen doğurmaya ve büyütmeye devam ediyor olmanın nedenlerini sorgulayacak bilinci görmezden geliyoruz. O yüzden geçmişimiz gibi geleceğimiz de hep potansiyel cinayetlerin gölgesinde beliriyor.

Yeni katiller ve maktuller, beyinlerde, kalplerde, evlerde şu an için için büyüyor.

- Haberlisin, Nazile Akarsu tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/11361375/nazile-akarsu/ogretilmeyen-sey-unutulmaz