Durumdan Vazife Çıkarmak

Salim Aydın
Salim Aydın

Sakarya Üniversitesinde rektör ataması gerçekleşti, bayramın ilk sabahı kararname yayımlandı ve bayramın ortak gündemi halini aldı atama.

Durumdan vazife çıkaranlar, atamayı sahiplenenler ne ararsan var.

İlk önce şuna bakmalı; rektör ataması nedir. YÖK’ü kaldıracağız diye iktidara gelenler zaman içerisinde var olan seçim yöntemini ortadan kaldırdılar ve keyfiyet yöntemi olan modeli hayata geçirdiler.

Oylama ve sonucu ilk üç aday arasından seçilirken, bugün ise oylama yok YÖK kendince bir değerlendirme yapıyor, Cumhurbaşkanı atamayı gerçekleştiriyor. Demokratik bir teamül işletilmeden görevlendirme gerçekleşiyor.

Bu yöntemle yapılan görevlendirme vereceği sonuçta ortada. Özellikle bunu Sakarya Üniversitesi üzerinden değerlendirmek ve söylemek mümkün. Son yıllarda akademik başarı sırası çok geriledi, maalesef olumsuzluklar ile adından söz ettirir duruma düşürüldü. Yerel gündemi iç çekişme ve kavgalarla meşgul ettiler bir dönem.

Geçirilen dönem bu anlamda başarısızlıklarla dolu, yazık ki gelecek için de çok umut var demek oldukça güç. Giden gelenle kavgalı, gelen gidene bunun hesabını soracak diye fısıltı kabartılmakta. Geçmişte yaşanılanın benzeri yaşanacak havası hakim.

Hesap akademik yaşamı başarılı kılmaktan öte, kişisel egoların yönetilmesi gibi bir durum yaşanacakmış gibi manzara çıkıyor ortaya. Aman ha böylesi bir tutumdan çok kaybettik, daha fazla kayıp yaşamayalım.

Atamanın yanlışlığı yönteme dair olsun, işleyişe dair olmasın diye umalım.

Dedim ya aksi durum çok daha gerilere itecek Sakarya Üniversitesini, kısır çekişmelerin merkezinden çekip alacak bir yönetim anlayışı ile yola koyulsunlar isterim. Rövanşist anlayışı umarım terk ederler, bugüne kadar işletilen anlayıştan uzak dururlar.

Sakarya Üniversitesi için çok büyük beklentiler taşımıyorum, hele ki atamanın yöntemini gördükten sonra. Hiç değilse daha da gerilere düşmesin derdindeyim.

Siyasetin bu denli müdahil olduğu atamada nihai çok fazla bir şey beklemek, hem yanıltıcı olur hem de bilime haksızlık olur. Bilimden beslenilmeden yapılan atama başarı getirmeyeceğini özellikle Sakarya Üniversitesi birçok kez test etti.

Umarım atanan rektör görevini siyasetin gölgesinde değil de BİLİM’in ışığında yürütme arzusunda olur ve şehre katma değer sağlar. İlim İrfan merkezinde göreve gelenler kendilerini siyasetten arındırıp görevin gerekliliğini yerine getirmesi gerekir.

Bu atamadan kişisel menfaat umanlar yanılır. Umudum Sakarya Üniversitesi bundan sonra bilimsel başarılarla anılır bizde gurulanırız.

Meselenin diğer tarafı ise atamadan beslenmeye çalışanlara bir iki söz etmeli, kahramanlık efsaneleri devşirme çabaları var ki gelecekte kendilerine yer edinme çabası.

Genel yayın yönetmenimiz Güven Hasbaş’ın da işaret ettiği gibi, eskiler rağbet görme çabası içerisine girmişe benziyorlar, onlar kim olduğunu bilir.

Hasbaş, yazısında belirtmiş bu atamadan bir şey çıkmaz. Yeni makamın yolunu ise hiç açmaz, siz siz olun gölge etmeyin buralardan da beslenmeye bırakın.

Kimseye faydası yok bu durumun…

- Haberlisin, Salim Aydın tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/11358796/salim-aydin/durumdan-vazife-cikarmak