Rektör ataması ve siyaset…

Güven HASBAŞ
Güven HASBAŞ

Sakarya Üniversitesi’nin rektörü belli oldu.

Prof. Dr. Hamza Al, SAÜ’nün yeni rektörü…

Sakarya Üniversitesi’nin yeni rektörüne başarılar diliyorum.

Hamza Al döneminde neler olur? Üniversite ne kadar ivme kazanır? Yeni dönemde ilgi odağımız her zamanki gibi üniversite olacak. Rektörler, dekanlar gelip geçici önemli olan kurum; yani Sakarya Üniversitesi…

Hamza Al ve kuracağı ekipten şahsi bir beklentim yok. Olamaz da. Adaletli bir yönetici olmasını temenni etmekten öteye bir dileğim de yok.

Allah yolunu bahtını açık etsin. Hamza Al döneminde elde edilecek başarılar, benim şehrimin üniversitesinin hanesine artı yazacak.

Dolayısıyla çok başarılı olsun istiyorum.

Rektör ataması ve siyaset başlığı atıp, Hamza Al hocaya başarı dilemekle yetinmeyeceğim elbette.

Rektör belli olduktan sonra şehirde birileri ölüyü diriltme hareketi başlatmak istiyor.

Sanki Hamza Al’ın rektör olmasında şehirdeki siyasetin bir dahli varmış gibi algı yaratıp, eskide kalan hatta eskide kalması şehir için iyi olacak birilerine pay çıkarma gayreti var.

Sakarya Üniversitesi’nin yeni rektörü açıklandıktan sonra herkes kendine paye çıkarmak isteyecektir. Atama yapılmadan desteklerini dile getiremeyenlerin, şimdilerde yapmaya çalıştığı algı tutmaz.

Arkadaşlar sizin ölüyü diriltme planınız yeni rektörün atamasıyla olmamalı. Yeni rektör adaletli bir yönetim anlayışı sergilesin. Sizinkilerin olmayan gücüyle yeni rektör atamasına katkı sunmadılar. İlla rektörün tarafı olsun istiyorsanız yardımcı olayım. Yeni rektör adaletten yana olsun. Ama en önemlisi rektörü bir taraf yapmayı bırakalım adam işini yapsın.

Sizin gönlünüzden geçen durumun gerçek olması için bitpazarına nur yağması lazım. Eğer eskiye rağbet olur bit pazarına nur yağarsa sizin gönlünüzden geçen isim yeniden şehirde gündem olur.

Eskiye rağbet ettirme gayretinizi anlamaya çalışıyorum ama nafile gayretinize üzülüyorum.

Siz istiyorsunuz ki şehir yeniden kibir abidesinin adını konuşsun.

Siz istiyorsunuz ki kibir abidesi vekil adayı olsun. Sizin gönlünüzden geçeni engelleme veya gönlünüze gem vurma haddim değil. Hatırlatmak isterim ki vatandaş artık ampul gördüğü yere mühür basacak durumda değil.

Şehirde bir grup içlerinde meslektaşlar, müteahhitler var. İsterler ki eski başkan popüler olsun. Kendilerince eskiden belediyede danışmanlık kadrosuna atıfta bulunarak yapıyorlar. Belediye de danışmanlık yapıp, Sakaryalıyı aşağılayan isimlerde vardı. Kibri boyundan büyük döneminde sözü verilip yapılamayan işleri sıralamak dahi istemiyorum.

Fark etiyseniz kibri boyundan büyük olanın adını dahi zikretmiyorum.

Sözün özü, eskiye rağbet olsaydı, bit pazarına nur yağardı. Sakarya Üniversitesi’nin yeni rektörünü kibri boyundan büyük olanlar belirlemedi.

****

Sendikalar susarsa…

Bayrama giderken sağlıkta şiddetti ülkenin gündemi.

Bayram tatilinde sözüm ona sendika hekimlere silah istedi.

Bayram öncesi yazdıklarımı yineliyorum.

Sendikalar susarsa, sağlıkta şiddetin önlenmesi daha kolay olacak.

Sendika yöneticilerin derdi huzur ortamının sağlanıp hekimlerin mutlu çalışması değil, atamalar ve önemli görevlerde belirleyici olmak.

Bir kez daha yineliyorum. Sendikalar susarsa işler daha hızlı toparlanır…

****

Emeğe saygı

Kıymetli okurlarım bu satırları sizler için değil emeğe saygı göstermeyen medya kuruluşları için yazıyorum. Kıymetli okurlarım lütfen kusuruma bakmayın.

Bayram-seyran demeden çalışan ekip arkadaşlarımın haberini kopyala yapıştır yaparak iş yaptığını sananlar var.

Emek hırsızlarına sormak istiyorum; Emniyet bültenlerinde geçen hırsızlık vakaları ile sizin yaptığınız arasında fark var mı?

 Emeğimizi çalanlara meslektaş demiyorum. Meslektaş olsalar emeğin ne kadar kutsal olduğunu bilirler ve hırsızlık yapmazlar. Emek hırsızları bu uyarımı da dikkate almazlarsa, Whatsapp yazışmalarımızı yayınlayarak kamuoyu önünde hırsızları ifşa edeceğim.

- Haberlisin, Güven HASBAŞ tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/11354684/guven-hasbas/rektor-atamasi-ve-siyaset