Şehre Katma Değer Katmak

Salim Aydın
Salim Aydın

Kırantepe diğer adıyla antenlerin bulunduğu tepe olarak bilinir daha doğrusu bilinirdi. Şehre hakim, çok önemli bir mevki. Bir dönem bin yataklı hastane için gündeme gelmişti, hangi gerekçe ile vazgeçildi bilemiyorum.

Ancak konum itibariyle birçok özelliğe sahip, kıymeti bir türlü bilinemedi. Maalesef değerlendiremedik henüz, elimizde ki değerlerin kıymetini bilemiyoruz.

Son yıllarda yamaç paraşütlerinin vazgeçilmez adresi oldu, ülkenin her yerinden sporcuların uğrak yeri.

Yamaç paraşütünün iki önemli adresinden biri, bir diğeri Fethiye Babadağ. Yamaç paraşütü için iklim rüzgarın yönü, rakım ve paraşüt iniş güvenli alanı gibi temel özellikler aranmakta. Bu hususta özel bir duruma sahip Kırantepe onun içindir ki paraşüt sporcuları yoğun olarak kullanmaktalar.

Şehrin tanıtımı başta olmak üzere birçok fayda sağlanabilir, değerlendirilmesi gerekli.

Turizm değeri olduğu gibi ekonomik değeri de oldukça yüksek. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Serdivan Belediyesi şu ana kadar bu değerin farkında değil. Paraşüt sporcuların bu anlamda oluşan haklı talepleri bugüne kadar bir karşılık bulmadı.

Gelen talepler sıradan ve abartısız talepler. Kırantepe’ye ulaşım sağlanan yolların düzenlenmesi ve uçuş alanını temizliği. Pistlerin bakımsızlığı ve il dışından gelen sporculara hizmet sunacak sosyal tesislerin eksikliği gibi temel talepler var.

Yerine getirilmesi güç olmayan basit talepler.

Şehir ve ilçelerde markalaşmak için bazı düşüncelerinizden arınmanız gerekir.

Spora ve turizm yatırım yapmakta ağır davranıyorlar, şehrin geleceğine minik dokunuş büyük faydalar sağlayacak olmasına rağmen beceremediler. Eksik olan görememek değil önemsizleştirmek yazık ki.

Yamaç paraşüt turizm merkezi olmak zor değilken, bir türlü becerilemedi. Alanın çöpünü temizlemekten aciz bir durumdayız.

Heba edilmekte, yazık etmeyin. Zaman kaybetmeden elde ki değeri işleyerek ülke turizmine sunalım. Turizm değeri olduğu gibi ekonomik kazanım elde edeceğimiz değere geçte olsa sahip çıkalım.

Yıllardır hep marka şehir naraları atıyorsunuz, nasıl yapacağınız bile bilmiyorsunuz.

Yapacağınız yatırım Şehre katma değer kazandıracak, diktiğiniz çiçek gibi kısa süreli olmayacak.

 

- Haberlisin, Salim Aydın tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/11319624/salim-aydin/sehre-katma-deger-katmak