DİNLEMEYİ BAŞARMAK

Yüksel Karahan
Yüksel Karahan

Bu yazıda biraz felsefe yapalım, biraz ders verelim, biraz beyin cimlastiği yapalım dinleme üzerine.

Dinlemek bir sanattır, insan uyku dışında zamanın %75'ini konuşanları dinlemekle geçirirmiş. Dinlemek sadece konuşmamak değildir; söyleneni anlamak, değerlendirmek, her konuşulan şeyden bir sonuç çıkarmaktır.

Dinlemek bir sanattır. Bu sanatı icra etmek için anlayan insana da ihtiyaç vardır. Dinlemesini bilmeyen, bu alışkanlığı kazanamayan insan, kendi konuşması ve konuşan kişinin sözünün bir an evvel bitmesi için sabırsızlanır. Bu sebeple dinlemeyi bilmek ve bu sanatı kazanmak; bir kültür, bir anane, bir terbiye kuralıdır. Öğrenmek ve bilmek için dinlemeyi bilmek lazımdır.

“Dinlemek, insana kendini ölçmek ve değerlendirmek imkanını verir”

“Dinlemek, görebileceğiniz nezaketlerin en yükseğidir”

                                                       Dale Carnegia

Dinlerken söz kesmek, anlatan insanın karşısındakinin düşüncelerine ve bilgisine basmak demektir. Büyük alimler, ulemalar az konuşur çok susarlarmış. Hatta halktan gelen her soruya bazen bilmiyorum diyerek bildiği halde cevap vermezlermiş. Bu insan hakkında, her şeyi biliyor desinler istemezlermiş.

Öğrencilik yıllarımda bir arkadaşım çok az parmak kaldırır, çok az konuşur ve çok az soruya cevap verirdi ama çok soru sorar, hep dinlerdi. Bildiğim kadarıyla ortaokuldaki arkadaşlarımdan tek o kaymakam olmuştu. Yıllar sonra bu bilgileri öğrenince, 'adam olacak çocuk' okuduğu o yıllarda belliymiş.

Kalın sağlıcakla.

- Haberlisin, Yüksel Karahan tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/11314342/yuksel-karahan/dinlemeyi-basarmak