Avrupalı gibi bir Sakaryaspor

Furkan Karakuzu
Furkan Karakuzu

Sakaryaspor geçtiğimiz sezon hazırlıklarını hiç vakit kaybetmeden bir plan dahilinde yaptı. Transferler sezon başına kampına yetişti. Tüm detaylar düşünüldü ve bir bütünlük sağlanarak başarı geldi. Bu sezon da aynı doğrular, aynı programlar, aynı hazırlıklar hiç vakit kaybedilmeden yapılıyor. Hazırlıklar daha doğrusu transferler ufak dokunuşlar haricinde tamamlandı. Hedefler konuldu ve birliktelikle birlikte tekrardan rota oluşturuldu.

Ülkemiz futbolun kronikleşmiş en büyük hastalıklarından biridir transferlerin sezon başı kampına yetişmemesi. Transferler yetişmez, kadro eksik gedik sezona başlar, yüklemeler yapılır transferler peyderpey gelmeye başlar. Sonra sezon başlar oyuncular arasında fizik kondisyon farkları çıkar, sakatlıklar baş gösterir ve bir türlü istikrar sağlanamaz.

Avrupa futbolunu hepiniz takip ediyorsunuz, bir oyuncu takımdan gittiği gün yerine geleni hemen açıklarlar. Biz de vay bee! adamlar nasıl sistemli hareket ediyor der hayıflanırız. Ancak Sakaryaspor geçen sezon olduğu bu sene tıpkı Avrupalı gibi davranıyor. Sezon bittiği gibi hatta bitmeden programlarını belirliyor. Hazırlıklarına başlıyor, hedefini realist düzenliyor ve çalışmalarına başlıyor. Geçtiğimiz sezon yönetim gerçekten çok ciddi bir başarı örneği verdi. Bunlar dışarıdan bakıldığında pek önemsenmez, sadece başarıya bakılır. Ancak başarının arkasında yatan onca çalışma, emek ve hazırlık yok sayılmamalı.

Sakaryaspor bu sezon bittiği gibi önce futbolun matematiği, fiziği ve psikolojisi üzerinde çalışmalar yapan, göze hoş gelen ve ne oynadığı belli olan bir takım çalışmaları yapan, genç ve idealist bir isim olan İlker Püren’i takımın başına getirdi. Çok doğru bir hamle bu bence.

Donkor İtalya altyapısı olan İnter kulübünde forma giymiş, sonrasında tam bir istikrar abidesi haline dönüşmüş atletik bir stoper. Oynadığı takımlar, istatistikler gibi şeylere bakarak iyi ya da kötü futbolcu denemez. İstatistik tutmayı bende çok severim ve desteklerim ancak futbolcunun iyi ya da kötü olduğu istatistikten tamamen anlaşılmaz çünkü istatistikler geçmişi verir geleceği değil. O yüzden ciddi bir sistem takımında Donkor’un önemli işler yapacağına inanıyorum.

Nalepa; Bu isim daha ilk transfer haberleri çıktığında heyecan uyandıran bir isimdi. Türkiye geçmişi olan ve bu ligde şampiyonluk yaşamış bir isimdi. Geldiğinde de gerek Sakaryasporlular gerek diğer futbolseverler iyi transfer dedi. Bu sezon sistem futbolu oynayacağımızı düşünürsek en kilit oyuncunun Nalepa’da olduğunu düşünüyorum.

Kabongo Kasongo; Bu isim tam aranan golcü tipi. Geçtiğimiz sezon gazeteci meslek büyüklerimle konuştuğumuzda Kasongo’nun Sakaryaspor’a gelmesini istediğimi bence çok iş yapacağını düşündüğümü söylemiştim. Gerçekleşince çok sevindim. Kasongo öyle bildiğimiz golcülerden değil, nasıl yani? Öyle al da at kalenin ağzına kadar getir atsın değil. Dribling yapan güçlü süratli delici bir oyuncu. Tam da tribünlerin çok seveceği isimlerden.

Roshi; Bu sezon komşu kent Bolu’nun tek kanatlı hücum ettiği ve neredeyse her atakta topu Roshi ile buluşturduğu bir isim. Uçan kaçan bir kanat oyuncusu değil ama topun kıymetini bilen güçlü mücadele yönü yüksek bir profil. Kariyerinde Almanya Bundesliga ve Arnavut Milli takım geçmişi var, ayrıca hatrı sayılır derecede. Yerinde bir transfer olarak düşünüyorum.

YERLİ TRANSFERLERİ ÖNÜMÜZDEKİ YAZIMDA YORUMLAYACAĞIM

SAKARYA’DA ŞAMPİYONLAR LİGİ OYNANACAK

Bir önceki yazılarımda Sakarya spor şehri ama! diye bir yazı yazmıştım, dileyenler okuyabilir. Kısaca o yazıda Sakarya’nın organizasyon bakımında sınıfta kaldığını işaret etmiştim ki, bana nazire yaparcasına Sakarya’ya şampiyonalar ligi organizasyonu verdiler. Tabi bu organizasyonun benimle bir ilgisi yok. Ama yazının tam üstüne gelmesi beni mutlu etti. Şehrimiz adına güzel bir tanıtım olacak. Ancak maç seyircisiz oynanacak olması muazzam derece de kötü. Keşke bu şehrin insanları bir şampiyonalar ligi maçını evlerinde izleyebilselerdi. Ve biliyorum oluşturacakları atmosfer ile tekrardan kendilerine hayran bırakırlardı. Umarım bu tarz organizasyonların sayısı giderek artar…

- Haberlisin, Furkan Karakuzu tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/11296377/furkan-karakuzu/avrupali-gibi-bir-sakaryaspor