DESTEK GEREKLİ

Salim Aydın
Salim Aydın

Başkan Kabacan: “Yıllardır söylüyorum, Gelecek topraksız tarımda”.

Sakarya Sebzeciler ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, Sakarya’da tarım OSB isteklerini dile getirdi.

Bizim gazetede Nazile Akarsu arkadaşımız yine özel bir habere imza atmış.

Kabacan, “ Sanayi ve Tarım birbirinden ayrılamaz, Sakarya’da sanayi bölgeleri artmaya başladı. Tarım ile sanayi ikiz kardeştir, birbirinden ayıramazsın. İkisinin de bir arada yürütülmesi lazım. Ben yıllardır haykırdım. ‘topraksız tarım’ diye. Büyükşehir Belediyesi Başkanımız çok güzel bir domates serası yaptı. Bunu çiftçiye, köylüye yönlendirmemiz gerekiyor. Hatta büyük çiftlikleri olanlara destek verip, ürünü için garantör olacaksınız. Yurt dışında devlet çiftçiliği meslek haline getirmiş durumda, çiftçiye destek veriyor. Ürünlerin dış ihracatına müşteri buluyor. Bizde de böyle olması gerekiyor” diye bir açıklamada bulunmuş.

Kabacan’ın açıklamalarını dikkatli okudum, içerik olarak çok önemsediğim ve üzerinde durulması gereken bir durum. Özellikle Sakarya için hassasiyet sergilenmeli. Tarım ve tarıma dayalı sanayi geliştirilmeli, bunu yapmanın yolu da kuşkusuz kamu desteği ile mümkün.

Kabacan’ın da belirttiği gibi Sakarya Büyükşehir Belediyesi seracılık yaparak bunu yapmaya çalışıyor, oysaki doğru olan ise üreticinin desteklenmesi yani çiftçilik meslek haline dönüştürülmeli.

Üretim içerisinde yer alan Büyükşehir Belediyesi bu faaliyeti ile asla fayda sağlamaz, kısır bir çekişme içerisinde yerini alır. Çiftçiliğin gelişmesi adına da en ufak bir katkınız olmaz.

Esasen çok tarım ve tarım sanayine yönelik bir yeni çalışmanın yapılabileceği verimli topraklara sahip olmanın yanında lokasyon olarak ta birçok avantaja sahibiz. Ürün üretiminden pazarlamasına kadar birçok elverişli imkanlara sahip ve bu anlamda pratik bir ilde yaşıyoruz.

Topraksız tarım dahil içinde bulunduğumuz coğrafya ve iklim koşulları, aynı anda farklı ürünleri üretmeye uygun.

Yaşadığımız şehir her yönden tarıma elverişli olması sebebiyle, kendine ve yurt ekonomisine çok büyük katkı koyma şansı yüksek.

Bunu yapabilmenin yolu kamunun öncülüğü ve yol göstericiliği ile daha mümkünken Sakarya Büyükşehir Belediyesi farklı bir yol tutturmuş gidiyor.

Bu tutum üretime fayda sağlamayacağı gibi haksız ve gereksiz rekabetinde önünü açmakta. Bir adım öteye taşınmayacak, kendi halinde kalacak bir çalışma yürütmekteler.

Kabacan, gelişmiş batı toplumlarında ki uygulamayı hatırlatmış ki son derece doğru bir uygulama. Kamu üretimde öncü ve model oluşturmak adına olmalı. Tarım köyleri ve çiftçi kooperatif örneklerimiz batı örneklerinden çok daha eskilere dayanır.

Eski alışkanlıklarımıza dönmeli ve çiftçiliği, tarım üretimini bilindik haline dönüştürmeli. Hepimiz biliriz ki tarımda kendi kendine yeten ender dünya ülkelerinden biriydik.

Tahıl ambarı olan Anadolu, bugün tüm tarım ürünlerini ithal eder hale geldi. Hatalı tarım politikaları ithalata mahkum bıraktı, dışa bağımlılık hususunda en başta tarım ürünlerimiz gelmekte maalesef.

Sakarya örnek olmalı ve tarım seferberliği ilan edilerek, çiftçinin destekleneceği bir model hayata geçirilmeli vakit kaybetmeden.

Bunu da Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapmalı.

- Haberlisin, Salim Aydın tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/11273953/salim-aydin/destek-gerekli