Sonsuz sevgi

Nazile Akarsu
Nazile Akarsu

Can dostlarımızla, hayatı paylaşıyoruz. Gün içerisinde birçok kez onlarla karşılaşıyoruz. Bazı dostlarımız pek de şanslı olmuyor ve sokaklarda yaşamak zorunda kalıyorlar. Yaz aylarında sıcak havanın ve kış aylarında soğuk havanın maruzu oluyorlar. Hava şartlarını değiştiremeyeceğimiz için onlara yaşayabilecekleri alan yaratabiliriz. Kış aylarında apartmanlarımızın önüne çok fazla para harcamadan kulübe yapabiliriz. Yaz aylarında ise apartmanlarımızın önüne bir kap su ve bir kap mama bırakabiliriz.

Yaşamını sokaklarda idame ettirmeye çalışan dostlarımız yaşamımızın bir parçasıdır. Ama maalesef bu canlılar sokaklarda yaşamını idame ettiremez hale geldi. Doğal yaşam alanlarını tahrip ettiğimiz günümüz Türkiye’sinde artık onlar için bir doğa bırakmadığımızdan çok zor koşullarda yaşamaya çalışıyorlar. Doğal gölleri barajları kuruttuğumuz için su ihtiyacını karşılayamayan bu canlılar, özellikle yaz aylarında kavurucu sıcaklarda bir damla suya muhtaç şekilde hayatını kaybediyor.

Biz insanoğlu olarak kendimizle o kadar meşgulüz ve bu dünyanın o kadar bize ait olduğunu düşünüyoruz ki çevremizde olan canlıları görmüyoruz. Bu dünyanın sadece bize ait olduğunu unutmayalım. Havalar ısınmaya başladı ve sokak da yaşayan dostlarımızın bize ihtiyacı olduğunu unutmayalım. Apartmanımızın önüne bir kap su ve bir kap mama bırakalım. Sokağımızda noktalar belirleyerek dostlarımız için su ve mama bırakalım. Daha sonra onların karşılıksız ve sonsuz sevgisini göreceksiniz. Bu hiçbir şeye paha biçilemez.

Satın alma sahiplen

Bir evcil hayvan ile birlikte yaşamak birçok kişinin hayata bakışını değiştirebilir. Evcil hayvanlarla büyüyen çocukların empati duygusunun daha gelişmiş olduğu bilimsel olarak ispatlanmış durumda. Bir evcil dost edinmek için bir sürü para dökmenize gerek yok, sahiplenme yolu ile birçok canın hayatının kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Evcil hayvan ticareti

Nasıl ki köle ticareti büyük bir insanlık suçuysa aslında hayvan ticareti de son derece büyük bir insanlık suçudur. Bir sürü para ödeyerek evcil hayvan satın alındığında bu bir sektör yaratmakta. Sektör içerisinde de birçok hayvan telef olmaktadır. Kendine hayvansever diyen hiç kimse de böyle bir suça ortak olmamalıdır. Çünkü ticari bir mal olarak görülen hayvanlar kötü koşullar altında yaşamakta, uygun olmayan yöntemlerle çoğaltılmakta ve eğer satılamazlarsa da kötü bir kaderle yüzleşmek zorunda kalmaktadırlar. Evcil hayvanlar için ödenen her kuruş ise bu sektörün daha da büyümesine ve gelişmesine neden olmaktadır.

Ticari mal değil dost

Para ödenerek alınan evcil hayvanlar ne yazık ki zaman zaman değer görmüyor. Para ödendiğinde birçok insan evcil hayvanları bir dost gibi görmekten ziyade ticari bir mal olarak görme eğiliminde oluyor. Durum böyle olunca sokakta onlarca hayvan kendi kaderlerine terk ediliyor. Eğer bir canlıyla dost olmak istiyorsanız barınaklar zamanında satın alınmış ve sokağa terkedilmiş evcil hayvanlarla dolu. Eğer bir dost edinmek istiyorsanız paralar dökerek sahip olmak yerine, barınaklarda kaderine terk edilmiş küçük dostlar edinebilir ve onların hayatlarını kurtarabilirsiniz. Ve onların sonsuz sevgisi ile karşılaşacaksınız. İnsanların size veremediği sevgiyi emin olun ki onlarda göreceksiniz.

- Haberlisin, Nazile Akarsu tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/11203574/nazile-akarsu/sonsuz-sevgi