Topraksız tarım…

Nureddin Subaşı
Nureddin Subaşı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma yeni bir soluk getiren Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nin tanıtımı yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Akyazı Kuzuluk Mahallesi’nde bulunan Seracılık Mükemmeliyet Merkezi, örnek nitelikte bir yatırım olarak açıldı.

Açılışta konuşan Yüce, “Dünyadaki bütün tesisleri inceledik ve dünyada eşi benzeri olmayan bir mükemmeliyet merkezi inşa ettik. Sakarya’yı yarının güçlü Türkiye’sine hazırlıyoruz” diyerek projenin ve içeriğinin önemini vurguladı.

Sakarya için en önemli değerimizin verimli topraklarımız olduğu ve tarımı güçlü kılacak yatırımların sağlanması gerçeğini tekrar bu sayede görmüş olduk. Teknolojik gelişime uygun tarımın yapılıyor olması da meselenin bir başka sevindirici tarafı.

Şehrin marka değerinin tarım olması gerekliliği geç kalınmış bir durum olsa da, bu alanda her fırsatın değerlendirilerek üretime dönüştürülüyor olması da bir başka sevindirici gelişme.

Her fırsatta tarım ve toprağın önemine dair bir şeyler söylemeye gayret ediyorum, çocukluğumun o tarımda yaşanan altın dönemlerine ermesi en büyük temennim.

Geleceğin de tartışmasız tarımda olduğu ya da diğer bir ifade ile toprakta olduğu gerçeğini acı tecrübeler ile yaşayarak test ediyoruz.

Onun içindir ki tarıma yapılan yatırım beni ziyadesiyle mutlu kılar.

Sakarya tarım kenti olmalı, önceliğine mutlak tarıma vermeli yörüngesini de bu yönde tayin etmemeli. Son dönem yaşanan gelişmeler tarım kenti olma yönünde ilerlediğimizi de gösteriyor ancak bu hususta haklı kaygı yaşamaktayım.

Önceliğimiz dönem dönem farklılık gösteriyor, şehrin her değeri işlenmeli ve insanlığın hizmetine kuşkusuz servis edilmeli, sokulmalı.

Ancak bu şehrin en önemli kıymeti verimli tarım arazileri ve her daim tarım önceliğimiz olmalı. Sözün özü tarım marka değerimiz olmalı.

Bu açıdan bakıldığında Sakarya Büyükşehir Belediyesinin Seracılık Mükemmeliyet Merkezi son derece önemli yatırım, yılda 1250 ton üretim yapılması planlanmakta.

Yüce, “Üreticilere örnek olmayı hedeflediklerini ve şehrin tarımsal üretimine farklı bir soluk kazandıracaklarının belirtti.” Ve “Topraksız tarım sistemi sayesinde şehrimizdeki tarıma elverişsiz alanların nasıl değerlendirileceğini ve üretime dahil edilebileceğini hemşerilerimize gösteriyoruz”

Ekilebilir araziler başta olmak üzere tarım dışı alanlarda bu sayede üretime dahil edilmiş oluyor. Tarıma elverişsiz alanlar en etkin şekilde kullanılmış oluyor, seracılık yöntemiyle de birim alandan daha fazla ürün alınıyor.

Seracılık ile topraktan kaynaklı hastalık, zararlı ve yabancı ot mücadelesi olmuyor. Seranın topraksız olması nedeniyle de kimyasal ilaç kullanımı ve toprakta kirlilik yaratacak katkılara da gerek olmuyor.

Önemli ve farklı üretim metotları ile ülkeye rol model olacaktır, Seracılık Mükemmeliyet Merkezi.

Toprağa ve tarıma yapılacak her yatırım bereketiyle fazlası ile karşılık verecektir.

“Mum olmak kolay değildir, ışık saçmak için önce yanmak gerekir.”

- Haberlisin, Nureddin Subaşı tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/11159214/nureddin-subasi/topraksiz-tarim