"Dünya'da benzeri yok"

Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin Seracılık Mükemmeliyet Merkezi projesi lansmanı Akyazı'daki yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Lansman açılış konuşmasını gerçekleştiren Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, "Kuzuluk ve Akyazı'da seracılık hikayesi 2004 yılına dayanıyor. Bu alanı 2017'de SASKİ'ye devrettik. Kenarda köşede atıl kalmış araziyi bu hale getirip seracılığa açan Ekrem Yüce başkanımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Pandemide gıda yatırımının ne kadar önemli olduğunu anladık. Hayırlı olsun" dedi.

Lansmanda konuşan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, "İçerisi Dünya'da model olacak bir tesis. Dünya'daki bütün tesisleri inceledik ve Dünya'da eşi benzeri olmayan bir mükemmeliyet merkezi inşaa ettik. Tarım Başkanımız da Ağustos başında burayı görmeye gelecek. Sakarya'yı yarının güçlü Türkiye'sine hazırlıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun" dedi ve 53 bin metrekare alanda topraksız tarım yapılan alanın açılışını gerçekleştirdi.

AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, "Domatesler çok ilgimizi çekiyor. Tadına bakmak isteriz. Bugün sayın valimizle birlikte hendekteydik. Sanayi bölgelerimiz hızla büyüyor. Sakarya üretim ve turizm kenti ama en çok Sakarya ya tarım şehri olmak yakışıyor. Biz tarım kenti olarak anılmaktan gurur duyuyoruz. Bir kadın ve bir annne olarak çok mutlu oldum. Pandemi de gıda ile ilgili çok korkmıştuk. Ekrem yüce tarım noktasında imzasını atıyor. Burada bütün sebzeleri üretilecek. Tarımın içine teknoloji eklenince muazzam işler ortaya çıkıyor. Seracılık mükemmeliyet merkezimiz hayırlı olsun. Burada üretilen domatesler Almanya'ya ihracat yapaccakalr. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz" dedi.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, " Başkanımızın ilmek ilmek işlediği bu projenin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Gurur duyulacak bir eser ortaya çıktı. Pandemi sonrasınde tarımın gıdanın ne kadar değerli olduğunun bizlere öğretti. Sakarya'nın toprakları çok verimli. Türkiye içerisinde üretim talebinin karşılanması noktasın da değerli bir şehir. Şehrimiz tarımda marka olma yolunda önde gelen şehirlerden. Yeşil sanayi konseptinde ülke olarak çok ilerledik. Akıllı osblerle çevreye zarar vermeden bir üretim şehirler ortaya çıkarmalıyız. Çevreyi kirletmeme konusunda çok dikkatliyiz. Tarımda akıllı konseptler artık kullanıyor. Yeni teknolojiye odaklanmalıyız. Katm değerli ürünler ortaya çıkarmalıyız. Sakarya da ne eksek olur ama bunun için dikkatli ürünler seçmeliyiz. Biraz daha çalışırsak Sakarya Hollandayı geçecek.

- Haberlisin, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberlisin.com/haber/11101506/dunyada-benzeri-yok