İthalat / İhracat Rakamları

Caner İşbilir
Caner İşbilir

Geçtiğimiz ayın başında nisan ayı dış ticaret rakamları açıklandı.  O günlerde yazmak istemiştim ama mevcut konjonktür müsaade etmedi. Gazetelere, haberlere, medyaya yansıtılan çoğu haber grubunda ihracat rakamlarımıza dikkat çekildi.

Çünkü ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre %24,6 artış ile 23 milyar 364 milyon dolar olmuş. İhracat rakamlarımız ya da dış ticaret yazarsanız arama motorlarına sadece ihracat rakamlarının konuşulduğunun ve bunun ne denli büyük bir olay olduğunu okuyabilirsiniz.

Ama ne yazık ki unuttuğumuz bir diğer konu ithalat rakamlarımız. İthalat rakamlarımız ise %34,9 artışla 29 milyar 466 milyon dolar oldu. Geçen yılın verileri ile kıyasladığınız da 3 milyar dolar olan fark %100 artışla 6 milyar dolara ulaştı.

İhracatımız artıyor diye övünürken yurt dışından aldığımız ürünlerin miktarı da değeri de her geçen gün fazlasıyla artıyor.

Peki bunların anlamı nedir? Bunun nedenlerini ekonomi programlarına baktığınızda hangi kesme yakın birisi varsa ekranda onun anlattığıyla ilişkilendiriliyor.

Gerçek şu ki döviz kurunun yükselmesi neticesinde firmalarımız ürünlerini “yurt içinde ihtiyaç olmasına rağmen” yurt dışına ihraç ediyorlar. İç pazarda ihtiyaç devam ettiği içinde ürün ithal ediyoruz. Bu da haliyle enflasyona neden oluyor. Kendinize yetmediğiniz de yaptığınız ihracat birilerini zengin ediyor ve hesapları şişiriyor gözükebilir. Ama yerini doldurmaya kalktığınız da durduramadığınız enflasyon sizleri bekliyor olmaktadır.

Asgari ücret artışı, KDV azalması çözüm değil. Çünkü diğer yandan ekonomide kaçak çok fazla.

Velhasıl rakamların yükselmesi bizlere her şeyin iyiye gittiğini göstermez her zaman. Bunları iyi okumak, iyi analiz etmek gerekiyor. Halihazırda dünyada devam eden enerji krizi etkisi bizler gibi dışa bağımlı ülkeleri daha da zorlamaya devam edecek. Doğalgaza %30, elektriğe %15 geldi bu ay başında.

Daha da fazlası gelecek.

Kendi hayat alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Bunu kendimizi de eleştirerek söylüyorum. Harcama alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz.

İstesek de istemesek de,  eleştirsek de eleştirmesek de, diyet bitene kadar yapmamız gerekenleri yapacağız.

Sağlıcakla kalın.

- Haberlisin, Caner İşbilir tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/10451234/caner-isbilir/ithalat-ihracat-rakamlari