"Bir an önce çözüme ulaşmalı"

ÖZEL HABER// NAZİLE AKARSU

“ALT ÜST OLACAK”

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Sakarya Şubesi Başkanı Engin Tumbaz İran’dan Türkiye’ye gelen ve İran tarafından kalan doğal gaz iletim hattında meydana gelen arıza nedeniyle Türkiye’de organize sanayi bölgelerine (OSB) en az 3 gün olmak üzere elektrik kısıtlaması yapması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tumbaz, “Bu ani karalarla üretim planlarımız, ihracat programlarımız tamamen alt üst oldu. Üretim ve ihracat taahhüttü olan firmalarımız üzerinde büyük bir stres yaratacaktır” dedi.

“ALT ÜST OLDU”

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Sakarya Şubesi Başkanı Engin Tumbaz , “6 ay önce dünyadaki enerji maliyet ve arzında ciddi sıkıntıların bizleri beklediğini biliyorduk. Ancak şu dönemde ihracata dayalı bir büyüme için elimizden gelen gayreti gösterirken başta ihracatçı sektörlerimizi vuracak olan bu karar fabrikalarımız üzerinde ciddi bir üretim ve planlama bozulmasına neden olacak. Bu ani karalarla üretim planlarımız, ihracat programlarımız tamamen alt üst oldu. Üretim ve ihracat taahhüttü olan firmalarımız üzerinde büyük bir stres yaratacaktır. Son dönemde zaten enerji ve diğer sabit giderlerde ciddi bir artış oldu. Bu yüklerin üzerine böylesine bir kısıtlama gelmesi üretimi, ihracatı, son derece olumsuz etkileyecek. Ümidimiz doğalgaz, elektrik tedariği ve arz sıkıntısı bir an önce çözülüp normale dönmesidir” dedi.

“ZAMANLA YARIŞIYORUZ”

Yaşanan bu kısıtlama üretimimizi sekteye uğratacaktır diyen Tumbaz, “Üretim artışının yaşandığı bu süreçte bu kısıtlama çok fazla sıkıntı yaratacaktır bizlere. Biz hızlı üretip, hızlı teslim eden ve bu özelliğimiz ile de dünyada tercih edilen bir ülkeyiz. Enerji kesintileri nedeni ile önümüzdeki günlerde teslimatlar da bir aksama olacak. Müşteri kaybetme sıkıntısıyla karşı karşıya gelebilir bazı firmalar. Fabrikaların dur kalk yapması hem performans kaybına yol açacak hem de terminsel açıdan sıkıntıları beraberinde getirecek. Şu an kimse stoğa çalışmıyor. Zamanla yarışıyoruz. Bu durum geçici mi kısa vadeli mi? Bunu da bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

“OLUMSUZ ETKLİLEYECEK”

Yaşanacak olan bu kısıtlama üretim yapan fabrikaları çok etkileyecek ve üretimler uzun süre duracak diyen Tumbaz, “OSB’lerimizde üretimini 7/24 sürdürmek zorunda olan, en ufak bir aksaklıkta üretimi uzun süre duracak, fabrikalarımız var. Ülke imalatının 3 gün süreyle kısıtlanması üretim yapan fabrikaları çok etkileyecek. İhracat hedeflerine ulaşmak, carı açığı kapatmak için fabrikalarımızın daha fazla sureyle çalışması gerekmektedir. Ancak şartların zor olduğu dünya rekabetinindi kıyasıya olduğu bugünlerde kısıntılar bizleri olumsuz şekilde etkileyecektir” ifadelerini kullandı.

- Haberlisin, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberlisin.com/haber/10163202/bir-an-once-cozume-ulasmali