Demiryolu hattı en kısa sürede tamamlanmalı

Temeli 2011 yılında atılan ve inşaatına iki kez ara verilen Adapazarı-Karasu Demiryolu Hattı çürümeye yüz tuttu. Sayıştay raporuna göre toplamda 73 kilometre uzunluğunda ve maliyeti 320 milyon lira olan proje için 825 milyon liralık ödeme yapıldı. Yüzde 23 tamamlanan proje’ye 20 kilometrelik inşaata maliyetinin yaklaşık 3 kat fazla para ödendi. Bu ödemelere rağmen 1 yıldan fazla süredir inşaat çürümeye terk edildi. MMO Sakarya İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Salim Aydın, 2011 yılında yapımına başlanan ve ardından ara verilen Karasu-Adapazarı Demiryolu Hattı projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Aydın açıklamasında şu ifadelerine yer verdi;

Karasu Adapazarı demiryolu projesinin kamu yararı ve dünya ulaştırma sektörü gerçekleri göz önüne alınarak mümkün olan en kısa sürede tamamlanması Ülkemiz için bir zorunluluktur.

KARASU-ADAPAZARI DEMİRYOLU İHALE AŞAMASI VE GECİKME SÜRESİ

Adapazarı ve Arifiye hattında işletilmekte olan demiryolu hattı ile Karasu‘da mevcut bulunan Liman ve Sanayi tesisleri arasında 73 km uzunluğunda çift hatlı demiryolu hattı projesi 320 milyon TL bedel ile yapılması ihale edilmişti. Altyapı inşaatı üzerindeki köprüler, viyadükler ve diğer sanat yapıları ile birlikte 20/04/2011 tarihinden itibaren 750 takvim günü içinde tamamlanmak üzere ihalesi yapılan proje şimdiden 7 yıl gecikmiş durumdadır. Defalarca ek bütçe verilen fakat bitirilemeyen bu projenin en kısa sürede tamamlanması kamu kaynaklarının etkin kullanımı açısından önem arz etmektedir. Erteleme tarihi ile birlikte projenin ne zaman bitirileceği ile kesin açıklama bulunmamaktadır.

KARASU DEMİRYOLU PROJESİ NEDEN ÖNEMLİ?

Karasu Demiryolu Projesi, özellikle Doğu Marmara Bölgesinde kurulmuş Sanayi ve Organize Sanayi Bölgeleri için gerekli hammaddenin işletmelere ulaşımı ve İşletmelerde üretilen ürünlerin Karasu limanından daha ucuz ve hızlı taşınması için son derece önemlidir. Gelişmiş liman işletmeciliği bulunan Karadeniz Ülkelerinden sağlanacak hammaddeler ulaşım giderlerinin azalması ile daha düşük maliyetlerle sanayicimize ulaşacaktır. Sanayi tesislerinde üretilmiş ürünler ise geniş bir pazar olan Karadeniz Ülkelerine kolayca sevk edilebilecektir.

KARASU DEMİRYOLU PROJESİNDE MEVCUT DURUM

Yapılmış olan beton kolonlar-perdeler yıllardır atıl durumda olup, zemin suyu ve doğal şartlar sebebi ile ekonomik ömürleri kısalmıştır. Bu sebeple proje hayata geçirilmeden önce tekrar mukavemet testlerinin yapılması gerekmektedir. Projenin ilerleme oranı için ise güncel bilgiler ve projenin tamamlanma süresi resmi kaynaklardan kamuoyu ile paylaşılmalıdır.”

- Haberlisin, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberlisin.com/haber/10150493/demiryolu-hatti-en-kisa-surede-tamamlanmali