Sakarya’da ne kadarlık borç yapılandırıldı?

BAŞVURULAR SONA ERDİ

Haziranda yürürlüğe giren 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun hükümlerinden yararlanmak için öngörülen başvuru süresi 30 Eylül'de sona erdi. Yapılandırma yasasına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığından alınan bilgilere göre, düzenlemeden yararlanmak için vergi dairelerine 5 milyon 804 bin 861 mükellef müracaat etti. Bugüne kadar 152 milyar 663 milyon lira alacak yapılandırılırken, bu alacaklara karşılık 23 milyar 84 milyon lira tahsilat gerçekleştirildi.

SAKARYA’DA 1,5 MİLYAR TL

Düzenlemeden yararlanmak için Sakarya'da bulunan vergi dairelerine 12 bin 157’si işveren, 3 bin 681’i de BAĞ-KUR’lu olmak üzere yaklaşık 16 bin SGK mükellefi müracaat etti. Bugüne kadar 850 milyon TL civarında alacak yapılandırılırken, SGK borçları dahil toplam başvurunun 76 bin olduğu öğrenildi. Toplamı 1.5 milyar TL’yi bulan bu alacaklara karşılık tahsilatlar alınmaya başlandı. Yapılandırılan borçların peşin olarak 1 Kasım'a kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak. Ödemeler, kredi kartı veya banka kartı ile interaktif vergi dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapılabilecek.

İLK ÖDEME TARİHİ 1 KASIM

Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılandırılan borçların ilk taksit veya peşin ödenebileceği süre 1 ay uzatılmıştı. Buna göre, vergi dairelerine başvuran ve borçları yapılandırılan mükelleflerin ilk taksitlerini, peşin ödemeyi tercih etmişlerse peşin ödemelerini en geç 30 Ekim'de ödemeleri gerekiyor. 30 Ekim ilk taksit döneminde hafta sonuna denk geldiği için ödeme1 Kasım Pazartesi günü yapmaları gerekiyor. SGK'ya ilk taksit ödemeleri ise en geç 30 Kasım'da gerçekleştirilecek. Vergi taksitleri iki ayda bir yapılacak

- Haberlisin, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.haberlisin.com/haber/10150107/sakaryada-ne-kadarlik-borc-yapilandirildi