BÜYÜRKEN KÜÇÜLÜYORUZ

Nazile Akarsu
Nazile Akarsu

1999 yılında yaşanan depremin ardından bugünkü yaşadığımız sıkıntıların aynısı yaşanmıştı. O zaman da siyasi krizler, ekonomik sıkıntılar yaşanmıştı şimdi de aynı şeyler yaşanıyor. 1999 depreminde de devletin halktan haberi yoktu şimdi de devletin halktan haberi yok. 1999 depreminden sonra vatandaş sahipsiz olduğunu gördü ve artık bu son damla olmuştu.

Sonra Türkiye bir devir başladı. Bu devir ilk başlarda çok iyiydi ama yavaş yavaş bir şeyler oldu ve değişim başladı. Ve değişim durdurulamaz bir hal almaya başladı ve artık önüne geçilemiyor. Yeni devirde her şeyin en büyüğü ve en gösterişlisi yapıldı ama halk görünmez oldu bu sefer de. Binalar büyüdü ama ağaçlar yok oldu, insanlar yok olmaya başladı.

Yeni devirde bu kadar rahat hareket edilmesine karşı olanlar da vardı tabi ama bir zaman sonra bu kişilerde yok oldu gitti. Siyaseti sonuna kadar besleyen bürokratlar ortaya çıkmaya başladı. Belki yapılan yanlışlara dur demek isteyen bu yanlıştır demek isteyen vardır ama herkes maalesef bir koku içerisinde. Kimse yaşadıklarını anlatamaz hale geldi.

Sonunda ne oldu çocuklarım aç diye insanlar kendilerini valilik önünde yakmaya başladılar. Evet insanlar aç ve bu açlık gittikçe büyüyor. Öğrenci aç, asgari ücretle geçinen aç, emekli aç peki bu ülkede kim tok. Bunun cevabını da siz verin artık.

Vatandaş aç geçinemiyor, borçlanıyor, kredi çekiyor, evine haciz gidiyor. Peki bu insanlar ne yapacak? Biz bu ülkede çocuklarına ekmek getiremediği için kendini asanı, çocuklarım aç diye ağlayarak kendini yakanı gördük. Devlet bizim anamızdır, babamızdır. Hepimiz bu ülkeyi seviyoruz ama artık çıkış yolu bulamaz hale geldik. Biz zamanını gelince babamıza bakarız ama biraz da babamız bize baksın.

Bugün öğrendiğim ve çok üzüldüğüm bir olayı size anlatmak isterim;

19 yaşında Muş’ta askerlik yapan Uysal şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Öldürüldü mü, intihar mı etti, tespit edilemedi. Toprağa verildikten sonra ne oldu biliyor musunuz? Ailesine resmi evrak geldi. Uysal'ın ölümüne sebep olan G3 mermisinin parası istendi. Merminin fiyatı 1 lira 11 kuruştu. Devletimiz 1 lira 11 kuruş zarar etmesin diye, aileye ödetildi. Bir mermi kadar değerimiz yok. Allah devletimize zeval vermesin.

- Haberlisin, Nazile Akarsu tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/10145781/nazile-akarsu/buyurken-kuculuyoruz