MMO'dan o olaya ilişkin açıklama

Başkan Özdemir’in açıklaması şu şekilde;

“Basında yer alan haberlere göre Arifiye’de bulunan bir fabrikada çalışan Fatih Rahmet isimli işçi 22 Nisan 11.50 sularında meydana gelen iş kazasında feci şekilde hayatını kaybetmiştir. Elim bir olay sonucu hayatını kaybeden emekçinin yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabır dileriz. Bu elim olay bizlere bir kez daha ülkemizde işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda alınan önlemlerin yetersiz olduğunu göstermektedir.

MART AYINDA 118 İŞ KAZASI

İSİG MECLİSİ iş kazaları raporuna göre 2022 yılının ilk üç ayında iş kazalarında en az 347 kişi, sadece Mart ayında ise en az 118 işçi hayatını kaybetmiştir.2022 yılının ilk üç ayında Sakarya’da 7 işçi hayatını kaybetmiştir.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ KONUSUNDA ACİLEN ÖNLEMLER ALINMALIDIR

İş kazaları, meslek hastalıkları “kader” değildir. İş kazalarının, meslek hastalıklarının “işin doğal bir sonucu “ olarak görülmesi, yeni iş kazalarına davetiye çıkarmaktadır.İşçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerinin piyasalaştırılması, yaşanan sorunların en temel kaynaklarındandır. İşyerlerine verilecek işçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri, bir kamu hizmeti olarak ele alınmalıdır. İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarının mesleki bağımsızlıkları ve iş güvenceleri korunmalıdır. Bakanlık kamusal denetim yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Sendikalar, Üniversiteler, TMMOB, TTB, ÇSGB ve Sağlık Bakanlığı’nın katılımı ile idari ve mali yönden bağımsız, çoğunluğunu işçi örgütlerinin oluşturduğu ulusal bir enstitü oluşturulmalıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili ulusal politikaların oluşturulması, kararların alınması ve işyerlerinin denetimi işlemleri oluşturulan ulusal enstitü tarafından gerçekleştirilmelidir.”

- Haberlisin, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberlisin.com/haber/10123656/mmodan-o-olaya-iliskin-aciklama