Ruh nakli mümkün olsa!

Güven HASBAŞ
Güven HASBAŞ

Çanakkale bir ruhtur, bir manadır, bir idealdir.

Canı Allah için feda edebilme ruhudur.

Vatanın korunması demektir.

Çanakkale hürriyettir.

Allah’tan başka hiçbir varlığa boyun eğmeme iradesidir.

Çanakkale topyekün direniştir. Milletin korunması için canını feda edebileceği değerler uğruna bıyığı terlememiş çocuklarını saçlarını kınalayarak cepheye göndermesidir.

Çanakkale diriliktir. Şehid şehid diriliğin destanıdır. Her şehidle bin kere dirilmenin destanıdır.

Anaların duasıdır Çanakkale. Rabbin emanetine verilmiş, “Ya şehid ol ya gazi” diye uğurlanmış, evlatların boyunlarına takılmış hamaylıdır.

Eşlerin hasretidir, yavukluların elini yüreğine basmasıdır, evlatların yetimliğidir.

Ve bütün bunlara vatan için, bayrak için katlanılmasıdır Çanakkale.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma programlarının etkisindeyim hala. Cuma akşamı Erenler Belediyesi’nin Çanakkale Şehitleri programıyla başlayan ve devamında İstanbul’da izlediğim tiyatro, okuduğum yazılardan alıntı yaparak haftanın ilk gününde sizlerle paylaşmak istedim.

Senede bir gün arpa çorbasıyla, üzüm hoşafıyla, yarım ekmekle vatanı savunanlardan bahsedilen etkinliklere katılır, duygusallaşır ve ağlarız.

102 yıl önce vatanını korumak için canını feda edenlerin yerine kendimizi koyabiliyormuyuz? Yani empati yabalibiliyormuyuz?

Yoksa gündelik yaşantımızı devam ettirebilmek, anlık, günlük dertlerimizle mi adımlar atıyoruz?

Esasında 15 Temmuz’da mesele vatan, özgürlük, bayrak olduğunda nasıl mücadele edeceğimizi gösterdik. Nasıl da bir oluverdik. Değil mi…

Keşke tankların namlusunu görmeden, ağır barut kokusunu duymadan da vatanımız için birlik ve beraberlik içinde mücadele edebilsek. Mücadele sadece tankla, topla olmuyor. Yaşadığımız şehirden başlayarak ülke insanının daha kaliteli yaşaması için adımlar atmakta milli mücadele esasında.

102 yıl önce ki ruhu bugüne nakletmek mümkün olsa keşke. Bütün meseleleri el birliğiyle çözer tıpkı cephedeymişiz gibi iç ve dış düşmanlarımıza meydan okurduk.

MADDELERİ OKUYUN

Referandum oylaması yaklaştıkça üslup sertleşmeye başladı. Evet/Hayır çekişmesi ilginç boyut almaya başladı.

Anayasa değişikliği yapılan 18 maddenin okunarak karar verilmesi gerektiğini ilk andan itibaren belirtiyorum. “Ne Ak Parti’ye olan sevginizden ‘Evet’ ne de CHPli oluşunuzdan ‘Hayır’ tercihi yapmayın” diye uyarıyorum. 18 maddenin eski ve yeni hali birçok mecrada mevcut. Lütfen 16 Nisan’da sandık başına gitmeden maddeleri bir kez okuyun. Parti liderlerinin söylemlerine göre karar vermeyin.

- Haberlisin, Güven HASBAŞ tarafından kaleme alındı
https://www.haberlisin.com/makale/10110382/guven-hasbas/ruh-nakli-mumkun-olsa