• Reklam
Reklam
Reklam
Güzin Balçık

Güzin Balçık

Hikayemi yazarım, sonumu hazırlarım!

21 Ağustos 2017 - 14:15

İnsandaki öğrenme fonksiyonlarının temelinde bağlantı kurmak yatar . Bilinçdışı bağlantılar çok daha güçlüdür.

Bağlantı dediğimizde neden – sonuç ilişkisinden bahsederiz. İnançlarımızın temelinde de neden sonuç bağlantılar rol oynar.

Yaşamımızda deneyimlerimizin oluşturduğu duygu halimiz bizde bir referans oluşturur ve daha sonra bu referansın temeli üzerine ilave inanç kalıplarımızı oluştururuz.  Hatta kendimiz sonucu seçer ve sonuca yönelik nedenlerin zeminini hazırlarız. Kendini gerçekleştire kehanet denilen noktaya geliriz.

İnsanlardan kendimize iyi gelmeyen aksiyonlarla karşılaştığımızda, tepkiler sinir ağları üzerinden sinyaller halinde beynin duygu merkezine bilinçdışı tepki olarak ulaşır ve güçlü bir duyguya sebep olur. Bu referans kalıp bundan böyle olanla ilgili inanç kalıbımızı oluşturmuştur.

Örneğin; “İnsanlara güven yok”  gibi bir kalıbı bu yol ile edinmişizdir. Bu kalıp şu an bir sonuçtur ve nedenleri başka sonuçlardan oluşur.  Bir kez insanlara güven yok kalıbına sahipseniz bundan böyle insanlara şüphe ile yaklaşacağınız yüksek muhtemeldir. Şüphe ile attığınız her adımda istediğiniz kadar bilinçli bir kararlılık sergilemeye çalışınız kendinizin emin olmadığınız bir konuda mutlaka ses tonunuz, beden diliniz veya kullandığınız kelimeler ile karşı tarafa şüphe halini hissettirirsiniz. Derken karşınızdakinin size yaklaşımı  “şüphe” ye karşı onun referanslarının yer aldığı yaklaşım şekli olacağından size yansıyan onun ne kadar güvenilmez olduğuna dair hissiyatınızdır. Ve siz ; “ bak söylemiştim işte ….İnsanlar hiç güvenilir değiller” diyerek bir de ne kadar haklı olduğunuz sonucunu oluşturursunuz. Aslında sizin nedenlerinizle siz fark etmeden kehanet kendini gerçekleştirmiştir.

Bir hocamızın güzel bir örneği vardır:

Hanımlar toplantısında hanımın biri eşinin onu aldattığına dair deneyimini paylaşır.  Başka bir hanım şüpheye düşer ve eve gittiğinde duyduklarından feyz alarak ( duydukları kendi referanslarında yer almış bazı kalıpları içermekte olmalı)  eşinin davranış ve halini takip etmeye başlar. Eşi birkaç gece eve geç gelmiştir ( üzerinde çalıştığı bir proje gereği uzun toplantılara katılma gereği olmuş) ve kadın hemen soru yağmuruna başlamış  “ nerden çıktı şimdi bu geç gelmeler? Ne bu yoğunluğun sebebi böyle? Niye hiç bugüne kadar yoktu “  der ve eşinde de aynı olumsuz yaklaşımın zeminini hazırlar.

“Canım,  işte güçteyiz… asıl bu sorular nerden çıkıyor şimdi…”  Gibi ve derken artan bir dozla evde huzur kalmaz. Eş gerçekten artık eve herkes yattıktan sonra gelmekte bulur çözümü..

Ofiste gün içindeki işleri artık mesai saati sonrasına bırakır ve herkes gittikten sonra çalışmak keyif hal almaya başlar. Derken ofiste geç saatlere kadar çalışan bir hanım mesai arkadaşına sorunlarından bahsetmeye başlar ve zaman içinde ikisinin arasında duygusallık oluşur. Erkeği dinleyen ona duymak istediklerini söyleyen ona haklı olduğunu hissettiren ve egosunu besleyen bir kişilikte erkek kendini huzurda bulmaya başlar, artık birliktelikleri söz konusudur ve erkek boşanmaya kadar gider ve eşiyle evliliği biter.

Evliliği biten kadın “ Allah karşıma o toplantıda o kadını çıkarttı da gözüm açıldı. Nasıl uyandım bana ihanet ettiğini yoksa hiç öğrenemeyecektim. Bunları hak etmedim.   Ben saçımı süpürge ederken o….

….”  Ve bu yeni birçok inanç kalıbının oluşumunu meydana getiren yeni nedenlerin sıralanışı alır başını gider.

Kendi seçimleri ile referansları ve kalıpları ile kadın sonucu gerçekleştirmiştir.

 

Bu tabiî ki birçoklardan bir örnek fakat inanç kalıplarımız bu kadar güçlü etkendir varlığımızda.

İnanç kalıplarımızı değiştirmek mümkün mü? EVET…. KOCAMAN BİR E V E T

Nasıl?

Bu da aslında yolculuk içinde bir yolculuk. Yine İnsan olmak, farkındalık…. Gibi ana parametrelerden geçiyor. Önce inanç kalıplarımızın farkında olmalıyız. Sonra kalıplarımızın yerine koymak istediğimiz yeni kalıpları belirleyip bilahare bunlara yönelik çok çeşitli bilinçaltı çalışmalarını yapabiliriz.

Fakat en azından yukarıdaki örnekten bilinçli bir halde alacağımız;  ne olur bizzati şahitlik etmediğimiz her olguya farklı açılardan da bakabilmeyi deneyelim hemen kendi hikayemizi oluşturmayalım. Bırakalım gerçekten akış göstersin bize ne gösterecekse.

Yine hikayede; gerçekten koca başlangıçta aldatmış olsaydı sonuçta ne değişecekti?   Hiçbir şey… yine aldatan koca ve aldatılan eş olacaktı.

Ancak olmayanı hikayeleştirerek, sahte duygu yaratarak, stratejik eylem planı hazırlayıp gereksiz hadiselere zemin hazırlayarak olmayanla gerçeklik inşa edilmiş oldu. Bu hemen hemen her konuda böyledir. Bırakalım yaşam bize gerçekle kucak açsın. Onun sürprizlerinden keyif almaya bakalım.

Temennim herkes için sahteden uzak, gerçekte An’da bir yaşam olsun.

Sevgi ve Huzur olsun

YORUMLAR

  • 0 Yorum