• Reklam
Reklam
Reklam
Güven Hasbaş

Güven Hasbaş

Yerli otoyu ne kadar istiyoruz?

09 Şubat 2018 - 12:04

Tutturduk bir yerli otomobil üretimine talibiz türküsü gidiyor.

Aşık Veysel’in ‘uzun ince bir yoldayım’ türküsü kadar beğenilir, popüler olur mi bilemem bizim türkümüz, yerli oto…

Sakarya yerli otonun üretim üssü olmayı gerçekten istiyor mu peki?

Samimi olalım ve bu sorunun cevabını arayalım önce…

Bireysel olarak kime sorsak hepsi yerli otonun üretiminin şehrimizde yapılmasından yana. İstekliler yan yana gelip tek ses olarak bunu söyler mi?

Bu soruyu da lütfen samimice cevaplayalım.

Eğer her iki sorunun cevabına ‘EVET’ diyecek etkin ve yetkin isim varsa bu iş olur.

Benim fikrim bizim şehir yerli otoyu falan istemiyor. İstiyor gibi görünüyoruz.

Sakarya’da ‘biz’ diyebilen etkin insan sayısı 10-20 olur mu? ‘Ben’ diyen etkin ve yetkin isim sayısının fazlalığından yerli otonun üretim üssü olamayız.

MÜSİAD’ın Sakarya’da yaptığı toplantının ardından yayına verecektim bu yazıyı. Ancak arada üzücü olaylar yaşadım. Dolayısıyla bugün değerlendirme fırsatı bulabildim yerli oto meselesini….

MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun ile yerli oto meselesini değerlendirdik. Karşılıklı fikirlerimizi ortaya koyduk. Diğer şehirlerde yapılan çalışmaları ve birlikteliği konuştuk..

Yaşar Coşkun hedefe varmak için herkesin bir mum yakması gerektiğini anlatıyor. Bütün iyi niyetiyle. Ben ise “herkes mum yakmasın yeter ki sağında solunda yakılan mumlara zarar vermesinler yeter “diyorum.

‘Karamsarsın’ diyor…

Belki de Yaşar Coşkun haklıdır. Ben karamsarlıktan böyle düşünüyorumdur. Keşke bu konuda haksız olsam. Yerli oto Sakarya’da üretilse…

 Sakarya’nın yerli otoyu yeterince istemediğini düşündüren ne bana…

Bilirim ki bu şehirde SATSO yerli oto konusunda ısrarcı olsa, Başkan Kösemusul başarısız olsun diye alt alta yatırıma karşı çıkanlar olur.

MÜSİAD otomotivle ilgili bir etkinlik düzenledi. Eminim ki Yaşar Coşkun öne çıkmasın, başarılı olmasın diye bekleyenler vardı…

Sakarya’da yapılan başarılı işlerle değil rakibinin başarısızlığı üzerinden yol alınıyor.

Yerli oto meselesinden uzaklaşmadan devam edelim.

Eğer Sakarya gerçekten yerli otonun üretim üssü olmak istese, bir platform kurulur ve mesele farklı yönleriyle sürekli gündemde tutulurdu..

Eğer Sakarya’da etkin ve yetkin yani yönetici konumsunda ki isimler yerli oto meselesinde samimi olsalar, ben kelimesini kullanmaz biz derlerdi…

Mesele Sakarya’nın menfaatleri olduğunda siyasi kimliğini, başkanlığı veya makamı bir kenara bırakacak 10 şahsiyetli adama ihtiyacımız var. 10 kişiyi bulursak Sakarya yerli otonun kalbi olur.

Lütfen şimdi herkes şehirde yönetici pozisyonunda 10 isim bulsun. Sakarya’nın derdiyle dertlenen ve kendi çıkarlarından ötesinde Sakarya’yı düşünen…

Unutmadan; Bulduğunuz kişiler yan yana gelip ‘biz’ diyebilmeli…

YORUMLAR

  • 0 Yorum