• Reklam
Reklam
Reklam
Güven Hasbaş

Güven Hasbaş

Üniversite böyle anılmamalı

03 Temmuz 2019 - 18:00

Ne üniversitede kantin işletiyorum ne de fotokopiciyim. Dilim döndüğünce, aklım yettiğince kamu malının korunmasından yana tavrım. Şehrimiz için çok önemli bir marka olan Sakarya Üniversitesi markasının korunması, üniversite yönetiminin doğrudan veya dolaylı olarak akçeli işlerle anılmaması da en büyük temennim...
Lakin insanın ağzı torba değil ki büzesin.
Sakarya Üniversitesi yönetimi kantin işletme, fotokopi işine girmeye karar verip, kiracılara boşaltın dediği andan itibaren çok ama çok çirkin söylentiler dolaşıyor ortalıkta.
Sakarya Üniversitesi Rektörü Fatih Savaşan duymuşmudur söylentileri bilemem ancak benim şehrimin markası ve markayı yönetenlerle ilgili söylentiler canımı sıkıyor.
Rektör beyin ne kadar dikkate alacağını bilmem ama bazı dedikoduları buradan kendisine ileteyim istiyorum.
Rektör Fatih Savaşan için; ‘Kendine rektörlük yolunu açanlara vefa borcunu ödemek için böyle bir girişimde bulunuyor’ diyende var. Kantinlerin boşaltılması meselesinin aslı “Birkaç ay sonra işletmelerin toplum yararına bir dernek yönetimine bırakılması projesi bu.’diyende...
Kantinlerin boşaltılmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile ilişkilendirenler bile mevcut. Hatta Bilal Erdoğan’ın kayınpederinin adını zikredenler...
Sakarya Üniversitesi Rektörü Fatih Savaşan’ın yerel dinamikleri, kamuoyunun beklentisini ciddiye almadığını düşünüyorum. Görev süresi boyunca yaptıkları şehri umursamadığının kanıtı gibi. SAÜ Rektörü Savaşan’ın bazı bürokratlar gibi kendini şehrin üstünde gördüğünü söylesem abartmış olmam...
Sakarya Üniversitesi kantin işletecekmiş, fotokopi çekip kaynak oluşturacakmış, kuaför hatta güzellik salonu işletmeciliği yapacakmış. Bunlar hiç ama hiç umurumda değil. Becerebilecekler ise buyursunlar yapsınlar. Öyle sokak jargonuyla ‘Hoca bırak çay simit satma işlerini eğitimle ilgilen” modunda değilim.
Sakarya Üniversitesi bugüne kadar kendini belli cemaatlerden, belli zümrelerin etkisine girmekten korudu. Kısmen hasar aldığı yapılar oldu.
Sakarya Üniversitesi’nin bundan sonra da bilim yuvası olarak anılması ve yoluna öyle devam etmesi için güce göre şekil almaması lazım.
Sakarya Üniversitesini yönetenler kanunun izin verdiği derneklere üye olabilir. Ancak üye oldukları derneklerin etkisinde kalıp üniversiteyi ona göre şekillendiremezler.
Kantin işletmeciliği, fotokopi çekme ve benzer işlerin altında üye olunan derneğe yarar sağlama çabası olduğu dedikoduları ayyuka çıktı.
Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Fatih Savaşan bu dedikodular yayılmadan hamle yapması gerektiğini biliyor olmalı.
Her ne kadar kendisini şehrin dinamiklerinden, şehirden üstün görse de dedikodular yayıldıkça gördüğü destek azalacaktır.
Bütün iyi niyetimle Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Fatih Savaşan’ın üniversiteyi büyütmek, ileri taşımak için gayret göstereceği yönünde.
NOT; Rektörümüzün dernek ve belli zümrenin etkisinde kalmayıp üniversiteden yana tavır alarak hareket edeceğine olan inancımı bir müddet daha koruyacağım...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Murat aydın
  3 ay önce
  Üniversite yönetiminin aldığı kararın endişe verici boyutunu en doğru şekilde kaleme almışsınız. Hepimizin endişesi işletmelerin bir cemaate peşkeş çekileceği yönünde... Üniversite yönetimini belirleyen zümrenin bu işin arkasında olduğu düşüncesinden kurtulabilsek keşke. Ama maalesef yöneticiler toplumun menfaatlerini değil birilerinin menfaatlerini öncelikliyor inancındayız.
 • Murat AYDINER
  3 ay önce
  2013 yılından beridir SAÜ öğrencisiyim. Lisans eğitimimi başarıyla bitirdim. Yüksek lisans eğitimimi de inşallah başarıyla bitireceğim. Üniversite yönetimlerinin almış olduğu kararları inceleyecek ve analiz edecek yaklaşık 7 yıllık birikime sahibim. Gerek kültürel miraslara bakış açıları gerekse eğitimde kalitenin artırılmasına yönelik çalışmalar vs. aklınıza ne gelirse bu süreçte gözlemleme fırsatı buldum. Yönetimler arası mukayese yapmayı doğru bulan ancak bunu kişiler üzerinden gerçekleştiren yaklaşımlara karşıyım. • Üniversite öğrencilerinin fahiş fiyatlarla karşı karşıya kalması sizleri endişelendiriyor mu? • Fotokopi, kitap vb. ücretlerden haberdar mısınız? • Üniversitede özelleştirme politikalarının hangi eğilimleri izlediği hususunda bir bilgi sahibi misiniz? • Üniversite içerisindeki öğrenci yaşamını biliyor musunuz? Sayın Savaşan ve Yönetimi’nin göreve gelmesinden sonra değişen her şeyi görüyoruz. Öğrenci dostu ve adil çözümler ancak adaletsiz insanları rahatsız eder.