• Reklam
Reklam
Reklam
Güven Hasbaş

Güven Hasbaş

Tadı tuzu yok!

17 Ocak 2019 - 16:39

AK Parti’den aday adayı olan tam kızamık çıkaracakken adaylar belli oldu.
Muhalefet iktidarın adaylarını bekledi günlerce. Bekleyişin nedenini taktik sandık bizlerde. İktidarın adaylarına karşı en doğru adayları bulup sahaya sürecekler diye beklerken ‘Dağ fare doğurdu” genele bakıldığında...
Önce iktidarın açıkladığı adayları değerlendirip sonra muhalefete bir göz atalım.
Malum Sakarya’da tek kale maç oynamaya alışıklar.
Siyaseti dizayn etmek isteyenlerin elinin en güçlü olduğu şehir burası. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un listelere büyük etki ettiği yazılıp çizildi. Net bir dil ile ifade ediyorum; Yavuz listeye mührünü vurmuş.
Peşin peşin söyleyeyim. Açıklanan adaylara bakıldığında Teşkilat Temayülü ve bu dönem çokça yapıldığı söylenen anketler hikaye. Kimse anketlere falan bakıldığını zannetmesin...
Adalet ve Kalkınma Partisi ceketimi koysam kazanırım mantığında hareket etmiş. Her zaman ki gibi... İttifaktan gelen cesaretin alınan kararda etkisi büyük...
Seçim heyecanı yok. AK Parti’nin adaylarının genel değerlendirmesi vasat iken muhalefet daha da vasatını sahaya sürünce yine tek kale maç oynanacak Sakarya’da. Birkaç seçim bölgesi hariç.
Karasu, Hendek, Taraklı seçimin en civcivli geçeceği ilçeler olacak. Biraz Serdivan ve Kocaali, bir miktar Kaynarca, azıcık Pamukova’da çekişme yaşanır. Söğütlü ve Ferizli’de Millet İttifakı’nın adayları henüz belli değil. Açıklanacak isimlere göre belki bu iki ilçeye de hareket gelir.
Adapazarı, Akyazı, Arifiye, Erenler, Geyve, Sapanca ve Karapürçek’te AK Parti’nin adayları sahada çalışmak için nasıl motive olacaklar bilemiyorum.
Millet İttifakının adayları her ilçede net belli değil. Belli olanlara baktığımızda da sonuca doğrudan etki edecek isimler yok.
Hendek’te Turgut Babaoğlu, Karasu’da Mehmet İspiroğlu AK Parti’nin adaylarına karşı hayli iddialı. Taraklı’da Cumhur İttifakı’nın adayının karşısına AK Partili isimler rakip çıkarma çabasındalar.
Muhtemelen AK Partililer Taraklı’da Saadet Partisi’nin adayını destekleyecek.
İlçe ilçe adaylara bakmak seçim sonucu tahmin etmek şimdiden çok doğru olmaz. Ancak bugünkü ortama bakıldığında heyecansız, tatsız, tuzsuz bir seçime doğru yol alıyoruz.
Vatandaşı heyecanlandıracak bir ortam inşallah oluşur.
Bırakın sokakta ki vatandaşı ismi açıklanan belediye başkan adaylarında heyecan yok.
İktidarın adayları seçimi çantada keklik görüyor. Muhalefetin bazı bölgelerde ki isimleri ise yenilgiyi çoktan kabullenmiş...
İlçelerde kimin kazanacağını kestirmek mümkün görünmese de heyecansız seçim ortamı devam ederse katılım oranı hayli düşük olur.
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum