• Reklam
Reklam
Reklam
Güven Hasbaş

Güven Hasbaş

Lastik İş'ten beklentilerim

23 Kasım 2018 - 14:13

Beni tanıyanlar, yazılarımı okuyanlar bilirler. Her seferinde gururla ifade ediyorum. Maden işçisi bir babanın oğluyum.
Yerin yüzlerce metre altında kazma sallayıp nafakasını çıkaran babamla gurur duyduğum kadar, alın teriyle ekmeğini kazanan her işçiye, emekçiye saygım sonsuzdur.
10 gün önce yaşanan mevzu ülke gündeminde epeyce yer buldu.
GoodYear Fabrikası’nda yaşananlar yıllar önce babamın da üye olduğu Maden-İş Sendikası Başkanı Şemsi Denizer’i hatırlattı bana. Grevler, yürüyüşlerle gündeme gelen TTK işçisi bir anda gündemden düşmüş ve yerine Jaguar marka aracıyla sokaklarda gezen sendika başkanı manşetlere çıkmıştı. O dönemi hatırlayanlar bilir Şemsi Denizer maden işçisi ile ‘Büyük Ankara yürüyüşü’ başlatmıştı.
Şemsi Denizer’de vurularak öldürüldü. 1999 yılında yaşanan olay bizim yazımıza konu olan meseleyle çok ilintili olmasa da, hatırlatmak istedim.
Bugün gündemimiz Denizer değil elbette.
Lastik-İş Sendikası’nın yeni başkanının açıklamaları.
Bir basın açıklamasıyla öldürülen başkanının kahraman olduğunu anlatmış. Yayınlanan görüntünün montaj olduğunu iddia etmiş. Sendika Başkanı Karacan’ın çok sevilen bir isim olduğunu beyan etmiş. Bunlara itiraz etmemiz mümkün değil. Ancak bugün meselemiz öldürülen sendikacının ne kadar sevilip sevilmediğinden ziyade iddiaların aydınlatılması ve gerçeklerin gün yüzüne çıkarılması...
Kaldı ki bir sendika başkanının haklarını savunduğu emekçi tarafından sevilmesinden daha doğal ne olabilir ki...
Lastik-İş Sendikasının yeni başkanının muhakkak detaylı açıklama yapması gereken konular var.
Yayınlanan görüntüleri kim neden montajlayıp servis etsin? İddia ettiği gibi video montaj ise o kalabalığı oraya kim toplamış, görüntülerde ki arbede nasıl kurgulanmış? Olayın arkasında ki karanlık güçler iddiası ise iyice araştırılması gereken bir mevzu değil mi? Öldürülen sendikacının karanlık güçlerle ne alıp veremediği olmuş bugüne kadar? Karanlık güçler sendikacıyı neden kurgulayarak öldürdü?
Bir daha kimsenin yaşanmasını istemeyeceği olayın bütün detayları ortaya çıkarılmalı. Olayın sonuç kısmından çok sebepleri araştırılmalı.
Sendika görevlileri elbette başkanlarının arkasında duracak. Öldürülen başkanlarını savunan sendikacılar aynı zamanda gerçeklerin gün ışığına çıkarılması yönünde de adımlar atmalı. Beylik laflar edip, kenara çekilmekle ne rahmetli Abdullah Karacan’a ne de haklarını savunmak için yetki aldıkları binlerce emekçiye iyilik etmiş olmazlar.
Hiç kimse katili masum gösteremez. Kötüyü iyi karayı beyaz gösterme çabasında olunmadan yaşananlar tüm çıplaklığıyla ortaya serilmeli...
Yazımın başında da vurguladım. Bir emekçinin evladı olarak alın teriyle para kazanan evinin nafakasını çıkaran herkese saygım sonsuz. Niyetim kimseyi yargılamak değil.
Bir iş yerinde silahlı vurgun yaşanıyor ölen, yaralanan ve darp edildiği iddia edilen birileri varsa meselenin enine boyuna araştırılacağından şüphe duymadığımı beyan etmek isterim.
Naçizane tavsiyem; Lastik-İş Sendikasının yeni başkanı da olayın tüm detaylarının aydınlatılması için mevzuya taraf olmaktan çok olayın aydınlatılması için emek harcamalı...
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum