• Reklam
Reklam
Reklam
Güven Hasbaş

Güven Hasbaş

Eğitimde işler iyi gitmiyor

06 Aralık 2017 - 19:05

Bir önceki yazımda şehrin çocuklarına haksızlık edildiğini dile getirmiştim.

Üniversiteye girecek çocuklarımıza soru çözmeyen veya çözemeyen ücretli öğretmenler ders anlatıyor.

Hoş bu duruma anlatmak denilirse…

Sesimi kimlerin duymazdan geldiğiyle ilgilenmiyorum. Amma velakin şehrimin çocuklarının, bizim çocuklarımızın geleceğiyle oynandığını görmek için ne olması gerekiyor.

İl Milli Eğitim Müdürünün yaşanan olumsuzluklarda etkisi ne kadar? Ya da müdürün umurunda mı bizim çocuklar? Orasını bilemiyorum. Ancak bildiğim, gördüğüm eğitimde işler iyi gitmiyor…

Müdürler öğretmen olmak için yarışa girmiş, öğretmenler yetkin olmayan yöneticilerden kaçmak için fırsat kolluyor.

Dünün TEOG sisteminde hatırı sayılı puanlar alıp şehrin ilk beş okulunda okumayı hak kazanan öğrencilerin birçok temel dersine ücretli öğretmen giriyor. Ücretli öğretmenlerin tamamını kast etmiyorum ama bir bölümü sınıfta soru çözmek dahil ders anlatmayı bilmiyor.

Kışın ortasında donan öğrenciler, bitmeyen tadilatlar, 46 kişilik sınıfta ders işleyen çocuklar bizim.

Bizim şehrin çocuklarının derdiyle dertlenecek kimse yok mu? Sorusuna cevap arıyorum. Başkaca maksadım da yok…

Söylenenlere bakılırsa İl Milli Eğitim Müdürü, İzmir’e gitmek için piyar yapıyormuş. Milli Eğitim Müdürü nereye gidecekse gitsin. Hangi siyasiyle arasını iyi tutacaksa tutsun. Zerre umurumda değil. Hatta söylendiği gibi derdi sadece tayinse, lütfen biran evvel gitsin.

Benim İl Milli Eğitim Müdürü ile şahsi bir meselem yok, olamazda.

Sadece canımı sıkan çocuklarımız kimsenin umurunda değil.

Aydın’dan gelen müdür derdimizle dertlenmeyebilir. İzmir’e dönmek istemesini de anlayabilirim. Memleketinde, ailesine yakın olmak istemesi normal.

Peki bu şehrin seçilmişleri neden duyarsız? Görmüyorlar mı işlerin iyi gitmediğini? 45 kişilik sınıflarda ders işleyen çocukların varlığından haberleri yok mu?

Çocuklarının üzerine titreyen, gelecekleri için çırpınan velilere seslenmek istiyorum. Fen Lisesi’nde matematik, fizik derslerine ücretli öğretmen giren çocuklarınızın emeğine yazık oluyor.  Sadece Fen Lisesi değil diğer nitelikli okullarda da aynı sorun yaşanıyor.

Art niyetli düşünsem nitelikli okullarda ki öğretmen sorununun bilerek yapıldığını ve derece yapabilecek çocukların özel okullara gitmeye zorlandığını düşüneceğim.

Çocuğunu meslek lisesine gönderen veli sözüm sana; Kızın veya oğlun 45 kişilik sınıfta ders işliyor. Cuma günleri okula gitmemesi sana garip gelmiyor mu?

Eksik, düzeltilmesi gereken örnekler çoğaltılabilir. Mesele eksikleri sıralamak değil çözüm üretmek. Çözüm makamında olanlara hep birlikte soralım. Eğitim de işler iyi gitmiyor. Farkında mısınız?

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum