• Reklam
Reklam
Reklam
Güven Hasbaş

Güven Hasbaş

14 başkan tartışılabilirmiş!

08 Temmuz 2018 - 16:38

Niyeyse; Seçim sonuçlarından gereken dersi aldık. Gönüllere girelim. Gibi beylik laflar bana hiç inandırıcı gelmiyor.

Tıpkı ‘Metal yorgunu’ diye ortaya atılan ve gaz almanın ötesine geçmeyecek bir söylem gibi geliyor...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında “Çok iyi hizmetler yapmış olabilir, bu hizmetler gerektir. Ama yeterli değildir. Yeterli olan o gönüllere girmektir. Gönüllere girersek bu işi başarmış oluruz. Vatandaşına tepeden bakıyorsak, onlara yeri geldiği zaman… Kusura bakmayın bu millet şamar oğlanı değil. Bir oy verir, iki oy verir sonra kenara koyar.” Dediğinde alkış tufanı koptu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ mütevazılık” vurgusu yaptığı konuşmasını alkışlayanlar aynı zamanda gönüllere girememiş isimler değil mi?

Sözüm ona Sakarya’da sadece üç belediye başkanının değişmemesi diğerlerinin masaya yatırılabilir olduğuna dair bir rapor varmış. Yani 14 belediye başkanı aranan kriterlere uygun değilmiş. Daha iyi aday çıkması durumunda başkanların durumu gözden geçirilebilirmiş...

Genel merkeze gönderilen rapora bakılırsa tespit doğru. Sakarya’da görev yapan üç belediye başkanı, milletle iç içe, ulaşılabilir, kamu kaynaklarını düzgün kullanan ve samimiyetle çalışıyormuş. Halkın nezdinde kişisel oy potansiyelleri varmış.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin karar vericileri bu raporu ne kadar ciddiye alır? Bence seçim dönemi geldiğinde karar vericiler ‘Bizim taraftan olsun’ diyerek o raporu tozlu raflardan indirilmemesi için gayret gösterir...

AK Parti’nin karar vericileri milletin aklıyla alay etmeye yerel seçimlerde devam edebilir mi? Yani biz aday gösterdik siz oy verin dayatması işe yarar mı?

Bence millet ‘AK Parti’nin adaylarına, Erdoğan’a oy veriyorum’ diyerek mühür basmayacak. Beş yılda 17 AK Partili belediye başkanı şehre değer katmadı. Akraba, eş dost kayırmaktan millete dokunmadı.

Kendi aralarında kavga etmekten, insanına hizmet üretemeyen 17 belediye yeni dönemde AK Partili isimler tarafından yönetilmese de durum değişmez” algısı iyice oturdu.

Güç zehirlenmesi oldu Sakarya’da. Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere birçok belediye başkanı ‘Küçük dağları ben yarattım. Büyüklerine de destek oldum” edasıyla 5 yılı geride bıraktılar. Eleştireni cezalandırdılar, tepki göstereni düşman ilan ettiler.

Şimdi gel de bu başkanlardan mütevazılık bekle. Olacak iş mi?

Bir kere mütevazılık mevcut belediye başkanlarının çoğunda sırıtır. Çünkü bünyeleri alışık değil. Adamlar yıllarca kendilerini kral, ulaşılamaz, erişilemez ilan ettiler. Ya da görevleri halka hizmet olan memurları tarafından öyle gösterildiler. Memurlar başkanlara şirinlik yapmak için kırıp döktüler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan belediyecilikten geldiği için biliyor. Gönüllere giremeyenler ağızlarıyla kuş tutsalar yeniden başkan seçilemezler.

Yerel seçimlere çok az zaman kaldı. Ortada genel merkeze gönderilen bir rapor var. Bakalım 2019 Mart ayında mütevazı, halka hizmeti Hakka hizmet olarak görenler mi aday gösterilecek yoksa arkası kuvvetli olanlar mı?

Belki çok erken olacak ama peşinen cevabımı vereyim.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde milletin gönlüne giren adaylar değil karar vericilerle arası iyi olanlar aday gösterilecek...

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum