• Reklam
Reklam
Reklam
Günay Yazıcıoğlu

Günay Yazıcıoğlu

Ve AK Parti'nin adayları!

04 Aralık 2018 - 18:36

AK Parti’de Ekrem Yüce’nin açıklanmasının ardından biten Büyükşehir Belediye Başkanlığı merakı ve heyecanı, Adapazarı, Serdivan ve Erenler  için başladı…

Herkesin gözü, kulağı bu 3 merkez ilçede..

Büyükşehir Belediye Başkan adayı açıklanmadan önce yola Zeki Toçoğlu ile devam edilirse, bu ilçelerde şu isimler belediye başkanı olur, yada Rıdvan Duran Büyükşehir Belediye Başkanı adayı gösterilir ise ilçelerde şu isimler ile devam eder veya Yusuf Alemdar Büyükşehire gösterilirse, dengeler böyle değişir yorumları yapılıyor. Kartlar bu isimlerin gücüne göre karılıp, dağıtılıyordu..

Ekrem Yüce son haftaya kadar hiç ortada bile yoktu.

Son hafta anketlerde sorulmaya başlayınca gündeme geldi ancak hiç olasılık verilmedi..
Yüce, Sakarya için gerçekten büyük bir sürpriz oldu.

Tüm dengeler bozuldu.

Kartlar yeniden karıldı..

Şimdi Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem Yüce’ye göre kartlar yeniden dağıtılacak..
Malum Yüce, aday adayı bile olmadan, temayüle sokulup teşkilatın fikri sorulmadan tepeden direk inen bir belediye başkan adayı oldu..

Bu duruma şaşıranlara da ben şaşıyorum ..

Kardeşim, bugüne kadar olanlarda sanki farklı bir sistem mi işledi? Uygulama hep aynı değil mi?
Önce aday adayı olan herkesin seçilme şansı varmış havası yaratılıp, yarışın içine çekilir. Teşkilatlara yüklüce para kazandırılır.  Yarışı bu heyecanla başlatan AK Parti; “Temayül ve halk anketlerinde kimin ismi çıkarsa, teşkilatımız ve halkımız kimi isterse adayımız o olacak” ya…….,  aday adaylarını güzel bir çalıştırır. Sonra halk anketleri, ardından temayül.. Ama bunların sonuçları hiçbir zaman açıklanmaz.
Tüm aday adayları kendilerine göre temayülde ilk sıralarda çıkmıştır.

Yaptıkları çalışmalar ile halkın gönlünü kazandı, halk anketlerinde de çıktı..

Eeee Genel Merkez kararı buna göre verecek ya..

Aday adayları adaylık beklerken, birde bakıyorsunuz aday adayı olmamış, temayüle katılmamış, anketlerde sorulmamış bir isim tak başkan adayı…

Bir değil, iki değil, üç değil..

AK Parti kurulduğundan beri yapılan uygulama hep bu değil mi?.

AK Partili sevgili ağabeylerim, ablalarım, kardeşlerim sizler gerçekten Masum Anadolu’nun Saf Çocuklarısınız

Bunu ben demiyorum.. Cumhurbaşkanı, bu partinin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan diyor.. Çok da doğru diyor..

Dönelim ilçe belediye başkan adaylıklarına..

Adapazarı Belediye Başkanlığı için en iddialı isim olarak Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu’nun ismi konuşuldu günlerce. Onu Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Özüm takip etti. Hatta Rıdvan Özüm aday adaylığı sürecinde ciddi çalışmalar yaptı, projeler üretti. Çalışmaya da devam ediyor.
İl Başkanı Fevzi Kılıç’ın ismi seçim süreci başladığından beri hep gündemdeydi. Hatta bir ara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı gösterilebileceği bile konuşuldu. Büyükşehir’den gösterilmeyince gözler direk Adapazarı Belediyesi’ne çevrildi. İstifası bekleniyordu, oldu da.

Fevzi Kılıç’ın istifa etmesiyle birlikte Adapazarı’nda çarşı karıştı. AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, bazı illerin il başkanlarını büyükşehir belediye başkanı yaparken, bizim ilimizin eksiği ne diye düşünmedik değil..
Büyükşehir olmayınca, Fevzi Kılıç’a  ilk yakıştırılan yer Adapazarı Belediyesi oldu. Böylece Fevzi Başkanın gönlü alınacaktı.. Çarşıda bu dillendirilirken, Mutlu Işıksu ve Rıdvan Özüm’ün Ankara’dan bastırdığı söylentileri de çarşı gündeminde. Bu iki isimden biri Ankara’da etkili olursa, Fevzi Kılıç’ın Erenler Belediye Başkan adaylığı için ikna edilebileceği de AK Parti kulislerinde dönen haberler arasında..
Bunun yanında Serdivan’a bir daha aday olmam diyen bir Yusuf Alemdar var..

Alemdar Büyükşehir’e aday gösterilmedi. Serdivan’a da yeniden aday olmayacağına göre daha iyi bir yere verilir diye düşünenlerdenim.

 Genel Merkezin Alemdar’ı gözden çıkartacağına ihtimal vermiyorum. Adapazarı Belediyesi bir gönül alma yeri olur mu? Diye düşünsem de, Fevzi Kılıç’ı aşamıyorum..

Bana göre Adapazarı’nın çarşısındaki karışıklık yine Ankara’dan çözülecek. 

Yani her zaman uygulanan taktik yine aynı olacak..

Aslında tüm ilçelere bakıldığında Sakarya’nın parlayan yıldızı Serdivan. Bir belediye başkanının en rahat çalışabileceği, gelişime açık bir bölge..

Burası Alemdar’a yine teklif edilir diye düşünüyorum. Ama Alemdar’ın sözünü yiyeceğini de düşünmüyorum. Serdivan’da CHP’nin belediye başkan adayı oldukça popüler bir isim. Eski Baro Başkanı Av. Zafer Kazan..

Kazan, her kesime dokunan ve her kesimden oy alabilecek sevilen, saygın bir kimliğe sahip.
O nedenle AK Parti’nin Serdivan’da ince eleyip, sık dokuyacağı kanaatindeyim.

 AK Parti’den aday adayı olan eski İlçe Başkanı Osman Çelik’in adaylık için ismi geçse de, ben Çelik’in, Kazan karşısında iddialı bir isim olmadığını düşünüyorum. İki dönem milletvekilliği için aday adayı yarışına giren İnşaat Mühendisi Ahmet Orhan’da sevilen, halkın sempatisini toplayan bir isim. Ancak onunda şansı çok fazla yok.  Sanki orada Mutlu Işıksu ismi daha çok oturacak.

Erenler’de durum hayli karışık. En çok aday adayı müracaatı alan ilçelerden birisi Erenler.
Burada da iddialı isimler var.

 Ancak Ekrem Yüce’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasıyla sanki  Erenler Belediye Başkan Yardımcısı Muhammed Kıratlı’nın şansı arttı gibi. Bu arada Ömer Faruk Kara ile Mahmut Tandoğan’ı da yabana atmamak gerek.

Mahmut Tandoğan, iki dönem milletvekili aday adaylığı için çalıştı. 31 Mart Yerel Seçimleri içinde Erenler’den belediye başkan aday adayı oldu. Ben Erenler’de Mahmut Tandoğan’ın da şansının yüksek olduğunu düşünüyorum..

Yalnız gözlemlediğim bir şey var.. Büyükşehir Belediye başkan adayının tepeden direk Ekrem Yüce olarak gösterilmesi, ilçe belediyelerde aday adaylarının çalışma şevkini biraz kırdı sanırım. Aday adayları bu açıklamadan sonra sahalardan çekilir gibi oldu. Medyada boy göstermeler azaldı..
 
 

YORUMLAR

  • 3 Yorum