• Reklam
Reklam
Reklam
Günay Yazıcıoğlu

Günay Yazıcıoğlu

Taranoğlu kime "Bana bırak" dedi?

09 Eylül 2018 - 19:53

Yerel seçimler yaklaştıkça sahada ısınmaya başladı. Büyükşehir belediye başkanlığı için iddialı isimler dillenip, dillendirilirken, sahaya inip çalışanların yanında, el altından inceden inceye kilimi dokuyanlarda var.

Büyükşehir için en iddialı parti AK Parti. Bugün hala AK Parti sokaktaki Veli’yi aday gösterse seçimi alabilecek güçte. Bunu kimse inkar edemez.

MHP her ne kadar yerel seçimlerde de ittifak yapacağız dese de bu ittifak 1. sıra meclis üyeliğinden ileri gitmez. CHP halen genel merkezle hesaplaşma derdinde. Kılıçdaroğlu takıntılarından kurtulmadıkça, yerel seçimlere odaklanabileceklerini sanmıyorum. O nedenle AK Parti Sakarya’da yerel seçimleri çok rahat geçirecek.

Burada AK Parti’nin özellikle Büyükşehir’de kimi aday göstereceği büyük merak konusu.

Toçoğlu’nun yeniden aday gösterilmeyeceği beklentisi oldukça yüksek. 9 yıllık Toçoğlu’nun icraatlarına bakınca Sakarya’nın ne kadar geride kaldığını görmemek için kör olmak gerekiyor zaten. Sakarya halen koca bir köy havasında. Büyükşehirin yanından bile geçemedik.

Diğer tarafta bomba gibi Sakarya’nın göbeğine düşen bir Taranoğlu var.  Ersin Taranoğlu’nun geçmişine bakıldığında Türkiye’nin güçlü siyasetçilerinden. 2 ayrı bakanlık yapmış, Ankara’da halen sözü geçen bir isim.  Özellikle siyaseti bırakmasının ardından renkli kişiliği ile kendini hiçbir zaman unutturmadı Taranoğlu…

Yıllar sonra elinde dosyalar, Sakarya için büyük emek verilerek hazırlanmış 6 proje ile çıka geldi Taranoğlu..

Projeleri bizlerle de paylaştı, Sakarya’nın önde gelen sivil toplum kuruluşları ve siyasilerle de. Projeleri anlatırken Sakarya’yı hayal ettim. Sonra “Hadi canım bunlar gerçekten Sakarya’da yapılabilir mi?” diye düşündüm. Neden yapılmasın ki iş dirayetli bir yönetimle mümkün. Ama bu yönetici kesinlikle Toçoğlu değil.

Dönelim Taranoğlu’na…

Ersin Taranoğlu, ısrarla “Ben belediye başkan adayı değilim. Bu projeleri Sakarya için hazırladım. Hazır proje işte alın hayata geçirin” diyor, demesine de, nedense inandırıcı olamıyor…

Bu projeler eften püften projeler değil. Belli ki aylarca üzerinde çalışılmış, büyük emekler harcanmış projeler. Benim tanıdığım Taranoğlu, durduk yere böyle bir zahmet içine girmez..

Uzun bir süre emekliliğini yaşayan Taranoğlu anlaşılan emeklilikten sıkıldı, siyasete dönme kararı aldı.
Yalnıııız  Taranoğlu’nun bu dönüşü özellikle AK Parti kanadında büyük rahatsızlık yarattı. Taranoğlu, ortaya attığı projeler ile Sakarya’da yıllardır belediyeciliğin yapılmadığını üzerine basa basa anlatırken, adeta Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nu gömdü.

Taranoğlu’nun bu çıkışı haliyle Zeki başkanı oldukça rahatsız ederken, AK Parti Seçim İşleri’nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’da, isim vermeden Taranoğlu’nu erken sahaya inmekle eleştirdi.

Yavuz’un bu eleştirisini bu sütunlarda dile getirmiştim.

O yazım üzerine beni arayan Taranoğlu, “Köşe yazarlarının dediğimi, kaderin dediğimi? Yaşayıp göreceğiz. Bu gibi durumlarda zaman usulca fısıldar, ‘Bana bırak’” diye bir cümle sarf etti…

Taranoğlu, anlaşılan Yavuz’un eleştirisi karşısında daha da bir hırs yaptı. Tek tek ilçeleri gezmeye başlayan Taranoğlu, tüm mahalle muhtarları ile bir araya gelip, projeleri onlara da anlatıyor. Yaptığı toplantılarda da öyle 3-5 muhtar gelmiyor. Ne kadar mahalle muhtarı var ise firesiz bu toplantılara katılıyor.

Bu da gösteriyor ki Taranoğlu siyasette hala var ve seviliyor..

Bu toplantılar muhtarlarla da sınırlı değil. Sanayi esnafları, ziraat odaları derken, Taranoğlu ciddi bir çalışma içinde…

Bu arada Taranoğlu bir de medya ayağı oluşturdu. Sosyal medya üzerinden kendine basınla yakın iletişim kurmak için bir grup yaptı. Attığı her adımla kurt siyasetçi  olduğunu bir kez daha gösterdi.

Kurt siyasetçi dedim ya…

Taranoğlu, Ankara’dan yeşil ışık almış olmasa böyle bir çalışma içerisine girmezdi. “Bana bırak” derken de demek istediği tam da buydu; “Ben bu şehrin Büyükşehir Belediye Başkan adayıyım, bekleyin ve görün”

Diğer tarafta Rıdvan Duran faktörü var. Bir dönem operasyon çekilen, özgürlüğü elinden alınan Rıdvan  Duran yarışta hayli iddialı. Aziz Duran döneminden şikayetçi olanlar bile “gelen gideni arattı” diyerek Rıdvan Duran’ı istiyor. 


Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’ da Büyükşehir için dillendirilen isimler. Bakalım Genel Başkan Erdoğan’ın tasarrufu hangi isim üzerinde olacak. Teşkilattan gelen mi?, Projelerle gelen mi?

Bekleyip görelim, bakalım ‘zaman bize ne fısıldayacak…’
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum