• Reklam
Reklam
Reklam
Günay Yazıcıoğlu

Günay Yazıcıoğlu

Taranoğlu aday değil, çünkü…

20 Eylül 2018 - 12:29

15 Mayıs’ta elinde dosyalarla yıllar sonra Sakarya medyasının karşısına çıkan Ersin Taranoğlu, üzerine basa basa ‘Ben aday falan değilim, sadece şehrime vizyon kazandıracak projeler hazırladım” derken, sürekli dilinde ‘40-45 yaşlarında bir aday çıkartalım’ sözünü, adaylığını dillendirmemek için bir kılıf olarak algılamıştım.
Aklımın ucundan bile geçmemişti, kan bağı olan birini işaret ettiği…
Daha doğrusu kan bağı olan ‘o’ kişiyi Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile örtüştüremedim sanırım.
Hatta Taranoğlu, ilçelerde muhtar toplantılarına başlayınca da “Kesin kendini gündemde tutmak, Cumhur Başkanı Erdoğan’ın dikkatini çekmek ve kendisini aday göstertmenin yollarını arıyor” diye düşündüm.
Benim gibi birçok kişide böyle düşündü.
Taranoğlu, kurt siyasetçi ya, beklide herkesin öyle düşünmesini istedi.
Belli ki sağ gösterip, sol vuracaktı…
Bu devir de hiç kimse babasının hayrına “şehrime vizyon kazandırsın” diye aylar, beklide hazırlaması yıl alan, her biri ince mühendislik isteyen projeler hazırlamaz.
Taranoğlu bunu kendisi için hazırlamadı, bu kadar proje için kendisi için kafa patlatmadıysa, kimin için yaptı?  
Oturup Taranoğlu’na baktığımda, nedense karşımda Serkan Taranoğlu’nu buluverdim..
Tabiki bu sadece bir önsezi..
Ancak önsezilerim beni bugüne kadar çok fazla yanıltmadı. Bakalım bu kez de yanıltmayacak mı?
Peki Serkan Taranoğlu kim?
Bir dönem Spor ve Orman Bakanlığı yapmış, Ersin Taranoğlu’nun en renkli kardeşi…
Hafızalarında giydiği kırmızı pantolonlar, yeşil gömlekler, mor mendiller ile kalan oldukça renkli bir kişilik.
Serkan Taranoğlu’nun şöyle bir geçmişine dönecek olursak;
Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden 1994 yılında mezun oldu. Mezuniyetinden 3 yıl sonra hiçbir iş tecrübesi yokken, o dönem Bakan olan ağabeyi Ersin Taranoğlu’nun ( yüksek ihtimal) torpili ile Başbakanlık danışmanı oluverdi.
2004 yılına kadar bu görevini yürüten Serkan Taranoğlu, bir dönemde Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (SATSO) danışmanlık hizmeti verdi. 2012 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar (TOBB) Başkan Danışmanı olan Serkan Taranoğlu, bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda danışmanlık yapıyor.
Serkan Taranoğlu’nun bu hızlı yükselişi İzzet Baysal Üniversitesi’nden aldığı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi diploması mı?
Benim kardeşimde Cumhuriyet Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu ama işçi olarak çalışıyor. Biz işçi olduğuna bile şükrediyoruz, çünkü üniversite mezunu olup da işçi bile olamayan binlerce işsiz varken, Serkan Taranoğlu’nun İzzet Baysal Üniversitesi’nden aldığı diploma ile bu yerlerde danışmanlık yapması kendi başarısı mı sizce?

SİYASETÇİNİN ELEŞTİRİYE TAHAMÜLÜ OLMALI
Bir siyasetçinin eleştirilere açık olması gerektiğini en iyi bilenlerden olması gereken Taranoğlu, bir siyasetçinin yapmayacağı bir paylaşımda bulundu.
18 yıl sonra yeniden döndüğü siyaset meydanında yaptığı ‘o’ paylaşımla, gazetecilik mesleğini onuruyla yapanları karşısına aldı.
20 yılı aşkın süredir siyasetçilik yapmış olabilirsiniz, 4 dönem milletvekili, 2 dönem bakanlıkta yapmış olabilirsiniz, ama bir gazeteciye “gelip elimi öpersiniz” sözleriyle meydan okumanız, çok akıl karı bir iş değil, bunu bilesiniz.
Hele ki bunu bu şehirde namusuyla çalışan, kalemini hiçbir zaman satmayan, doğrular için mücadele veren ve bu uğurda birçok bedeller ödemiş olan bir gazeteciye asla..
Hani yeniden siyaset arenasına dönme niyetiniz varsa, ya da kan bağınız olan birilerini siyasete hazırlıyorsanız, bu çıkışlarınız size kazandırmaz, bunu bilin isterim.
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum