• Reklam
Reklam
Reklam
Günay Yazıcıoğlu

Günay Yazıcıoğlu

Cumhurbaşkanının ağzına yakışıyor mu?

05 Mart 2019 - 14:58

Yerel seçimlerde son dönemece girilirken, vekillerde sahaya inerek belediye başkan adaylarına destek için çalışmaya başladı.
 
Vekillerle birlikte ısınmaya başlayan kazan ateşe atılan karşılıklı odunlarla kaynarken, ortam da hayli ısındı.
 
Bu seçimler AK Parti’nin geçtiğimiz seçimlerdeki gibi rahat olduğu bir seçim olmayacak. Olmayacağının da AK  Partililer  farkında..
 
Onun için dört koldan bir çalışma içine girerlerken, muhalefet kanadı da meydanı boş bırakmıyor.
 
Malüm AK Parti genel seçimlerde MHP ile  girdiği Cumhur İttifakı’na, yerel seçimlerde de devam etme kararı alırken, bu ittifakı mezara kadar götürmeye de kararlı olduğunu açıkladı..
 
Pazara kadar gideceği kesinde, mezar konusunda biraz şüphelerim yok değil.
Bu ittifak tepede her nekadar mezara kadar görünse de, tabanda büyük rahatsızlıklar var.
 
Özellikle Sakarya’da büyükşehir ile birlikte 17 belediyeden  en ücra ve en küçük tek bir belediyenin MHP’ye verilmesi, Sakarya’da MHP tabanını hayli rahatsız etti. Belediye meclis üyeliklerinin belirlenmesi iler de devam eden bu rahatsızlığın sandığa yansıyacağı aşikar..
 
MHP’nin oylarının yarıdan fazlasının  AK Parti’ye gitmeyeceğinden adım kadar eminim de diyebilirim.
 
Bu oyların büyük bölümünün adresi,  birçok ilçede iddialı adaylar çıkartan Büyük Birlik Partisi (BBP) ve İYİ Parti olacak.
 
Ülkede yaşanan ekonomik kriz, mutfakta başlayan yangın başta olmak üzere, bozulan istikrar vatandaşın AK Parti’ye olan güvenini, daha doğrusu Recep Tayyip Erdoğan’a olan inancını azalttı.  
 
Kurulduğu günden bugüne çıkartılan adaylar değil Recep Tayyip Erdoğan’ın rüzgarıyla giden AK Parti’de, rüzgar artık eskisi gibi esmiyor.
 
Kısaca AK Parti’de  artık ‘çeketini koysa’ kazanır mantığı bitti..
 
Bu seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan rüzgarı, AK Parti’yi bir yere kadar sürükler ancak, tüm belediyeleri almasına yetmez.
 
AK Parti’nin ülke genelinde de özellikle büşükşehirlerde ağır kayıplar yaşayacağı kanaatindeyim. Hatta Başkent’ten umudu kesen AK Parti’nin topyekün İstanbul’a yüklendiğini görmemek için de kör olmak gerekiyor sanırım.
 
Bunun yanında Marmara bölgesinden en çok oy aldığı Sakarya’da da tablo en az 2-3 belediyeyi kaybedeceğini gösteriyor.
 
Recep Tayyip Erdoğan rüzgarının azaldığını görerek iddialı adaylarla yola çıkması gereken AK Parti,  basiretimi bağlandı nedir bilmem ama bugüne kadar çıktığı en kötü aday liste ile seçime  girdi.
 
Listelerin açıklanmasının ardından oluşan tepkiler, kopmalar, başka partilere gitmeler, aday gösterildikleri ilçeleri beğenmeyenler ile ortaya çıkan tablo, bir takım pişmanlıklarıda beraberinde getirdi bana göre.
 
Buradan AK Parti’nin karar vericilerine  ‘Son pişmanlık neye yarar’ şarkısını gönderiyorum..
 
Gelelim karşılıklı atılan odunlarla harlayan ateşte kaynayan siyaset kazanına...
İYİ Parti ile CHP  arasında kurulan Millet, AK Parti’ye göre ‘İllet’, MHP’ye göre ‘Zillet’ ittifakına..
 
Bu söylemler iktidar olan bir siyasi parti genel başkanına, heleki bu ülkenin tek başına yönetimini elinde tutan bir Cumhurbaşkanı’na yakışıyor mu?
 
Siz ki 80 milyon insanın Cumhurbaşkanısınız.  80 milyon insanı kucaklaması, birleştirmesi,  kaynaştırması gerekirken bir Cumhurbaşkanı, siyasi partisine rakip gördüğü bir ittifaka, dolayısı ile o ittifakı destekleyen bu ülkenin vatandaşlarına ‘illet’ der mi?
 
 ‘İllet’ diyerek ayrıştırır mı?
 
Ötekileştirir mi?
 
Peki MHP gibi köklü bir partinin Genel Başkanı koltuğunda oturan Sayın Devlet Bahçeli’nin ağzına ‘Zillet’ sözcüğü hiç yakıştı mı?
 
Her ne olursa olsun rakip iki partinin kurduğu ittifaka ve bu ittifakı destekleyen bu ülkenin vatandaşlarına ‘Zillet’ deme hakkını size kim veriyor..
 
‘Zillet’in anlamı ‘aşağılık’, ‘illet’in anlamı ise  ‘hastalıklı’  siz çıkıyorsunuz muhalefet partileri ve size oy vermeyen vatandaşlara ‘aşağılık ve hastalıklı’  diyorsunuz..
Pessss..
 
Bana göre hastalık böyle düşünenlerin beyninde..

Zillet, illet hakaretlerini, ülke bekası masallarını bir kenara bırakalım. Vatandaşın karnı bunlara tok artık. Vatandaş  hizmet istiyor. Belediyelerin rahat ve huzurlu bir şehir inşa etmelerini istiyor. Adil yönetilmek, iş, aş sahibi olmak istiyor. Bu ülkenin beka sorunu yok. Bu ülkenin iş sorunu var, aş sorunu var, huzur ve refah sorunu var. Bu sorunları çözecek projelerle gelin..
 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum