• Reklam
Reklam
Reklam
Emre Baş

Emre Baş

EĞİTİMDE SINIF ATLADIK

19 Aralık 2018 - 11:26

Eğitim sistemimizde başarı kavramının karşılığı tek değil ama en önemli ölçüt olarak her zaman sınav başarısı olarak kabul ediliyor. Maalesef başarıyı sadece akademik başarı ya da test başarısı zannediyoruz.  Ve tüm değerlendirme ölçütlerimiz de bunun üzerinden ilerliyor.

Oysaki çok klasik olacak ama her bireyin başarılı olduğu farklı alanlar mutlaka var. Değerlendirmelerimizi bu paralelde yapmak çok daha doğru olacaktır.

Milli eğitim bakanlığı tarafından yapılan2018 lise giriş sınavlarının il başarısı sıralaması açıklandı. Her ilin derslere göre başarı durumlarını listede görmek mümkün.

Sakarya sınav başarısında son yıllarda 81 il arasında ortalamanın altında kalarak kendisini 50. sıralarda yer bulabiliyordu. Geçen yıl lise giriş sınavlarına Türkiye 54.sü olmuştuk. 2018 lise giriş sınavlarında Türkiye de 24. olarak büyük bir sıçrama gerçekleştirdik.

Aslında tabloda ilginç sonuçlarda var; son yılların en başarılı illerinden Bolu ciddi bir başarısızlık yaşamış durumda. İzmir ortalama altında kaldı ve en başarılı il Trabzon oldu.

Lise giriş sınavlarında soru tarzları bu yıl, geçmiş yıllara göre daha farklı ve uzundu. Öğrencilerin daha fazla zorlandığı ve belirlenen zamanda soruları yetiştirmediği bir sınav olmuştu. Zor bir sınav yılında bu başarıyı yakalamak bizim için bir kat daha önemli.

Bu yılki sınavda öğrencilerin en çok zorlandığı ders matematik dersi olmuştu. Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde 7,66 ile ortalama 18. sırada başarı gösterdik. En zorlanılan dersin, il olarak en çok başarı gösterdiğimiz ders olması bizi genel sıralamada üst sıralara taşıdı.

En başarılı olduğumuz ders matematik olmuşken; Türkçe dersinde Türkiye sıralamasında 39. Sırada kaldık.
Aslında Sakarya gibi ekonomik ve sosyal düzeyi yüksek bir şehirde 24. olmayı başarı olarak değerlendirmiyorum.  İl sıralamasında 30 sıralama birden yükselmemizi önemsiyorum. Şehrimizin sınav başarısı düzeyinin çok daha iyi bir konumda olması gerekiyor.

Bu sonuçlara göre eğitimde sınıf atladığımızı düşünüyorum.

Belli ki bazı şeyler, geçmiş yıllara nazaran daha doğru yapılmış. Doğruları çok iyi tespit etmek gerekir. Önümüzdeki yıllarda bu olumlu gidişatımızı sürdürmek adına daha fazla emek sarf etmek gerekecektir. Eğitim camiasının sorumluluğu artık daha fazla.

Bu sınav sonucu bizim için bir başlangıç olmalıdır. Bu başlangıçta emeği geçen tüm idareci, öğrenci ve tatbikî eğitimde ki başrolün sahibi öğretmenlerimizi kutluyorum.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum