• Reklam
Reklam
Reklam
Emre Baş

Emre Baş

Dijital Çağın Çocukları: Alfa Kuşağı

04 Aralık 2018 - 10:30

Dünya tüm hızıyla değişmeye devam ediyor. Bu değişim o kadar hızlı ki bizler bu duruma ayak uydurmakta zorlanıyoruz. Kuşak farklılıkları her geçen gün daha fazla hissediliyor.  Bu durum tüm dünyada kuşakların birbirinden ayırmasını beraberinde getirdi.
İnsanlar doğum tarihlerine göre X,Y ve Z kuşakları olarak adlandırılıyorlar.
X Nesli: 1965-1979 arası doğanlar,
Y Nesli: 1980-1999 arası doğanlar,
Z Nesli: 2000 yılı ve sonrası doğanlardır. 
X Kuşağı yeniliklere uyum sağlamaya çabalarken, YKuşağı iş hayatında hızla yükselmeyi istiyor ve kendi görüşlerinden kolay kolay vazgeçmiyorlar. Z Kuşağı ise maalesef sokaklardan uzaklaştılar ve iPad’leriyle oynuyorlar.
2000’lerden sonra değişim hızı da artınca ortaya yeni bir kuşak daha çıktı:Alfa Kuşağı.
Alfa Kuşağı tanımı 2013 ile 2030 yılları arasında doğan kişileri kapsıyor.
Alfa Kuşağı ilk kez TEDx sözcüsü Mark McCrindle ve ekibinin Z kuşağından sonra hangi kuşak gelecek sorusuna cevap aramalarıyla ortaya çıktı. McCrindle ve ekibi, Avustralya’da ulusal bir anket uygulayarak katılımcıların potansiyel isimleri kendilerinin düşünmelerini istemişti. Bu anket sonucunda “Alfa” adı ortaya çıktı.
Ölümcül hastalıkları bile bir arıza gibi düşünen, çünkü genetik ve nano teknolojilerle tüm canlıların arızalarının giderilebileceğini, hastalıkların iyileştirebileceğine inanan bir nesil geliyor.
Alfa Kuşağının dünyasında sanal gerçeklik, robotlar, çevrimiçi eğitimler olacak. Unutmamak gerekir daha yeni Mars’a gidildi.  Yakın geçmişte kimsenin aklında gelmeyen durum gerçekleşti.  Yakın gelecekte daha neler olacak diye heyecanla ve merakla takipteyim.
Peki, bu Alfa Kuşağı nasıl olacak?
Aynı anda birden fazla işle meşgul olabilecekler ve kendilerine bizlere farklı gelecek uzmanlık alanları oluşturacaklar.
Düz yazıyı pek sevmeyen ama sürekli videolar izleyen, görsel ve animasyona düşkün olacaklar.
Az konuşan ve sosyal ortamlardan kaçınan bir nesil geliyor. Makinaları insanlara tercih edecekler.
Dijital bir nesil olduklarından duygusallıktan oldukça uzak olacaklar.
Tabii ki düzensiz beslenecekler ve otoriteyi reddedeceklerdir.
Bu kuşak en fazla teknoloji odaklı nesil olacak. Alfa’lar diğer nesillerden daha genç yaşlarda teknolojiyle etkileşime girecekler. Hatta bebeklik dönemlerinde en sevdikleri oyuncakları tabletleri olacak. Teknolojinin tam ortasında doğan bir nesilden bahsediyoruz.
Bizlere göre daha uzun süre eğitim alacak, geç aile kuracak ve geç anne baba olacaklar.
Teknolojimerkezli yaşayacak olan Alfa Kuşağı tabii ki ailelerine de ciddi anlamda ekonomik yükler getirecekler; son teknoloji ürünleri anne babadan talep edilecekler.  Şimdiden hazırlıklı olmakta fayda var.
Bizlerden bu kadar keskin bir şekilde farklı olacak olan yeni nesilden, bizler gibi düşünmesini ve bizim gibi yaşamasını beklemek çok anlamlı olmayacaktır.
Alfa Kuşağının yaşayacağı dünya bizim dünyamızdan çok farklı olacak; tıpkı bizim yaşayışımızın eskilerden farklı olduğu gibi.
Onları anlamalı ve geleceğe uygun şekilde yetiştirmeliyiz.
Bizler geleceğe yön veren bir ülke olacaksak, çocuklarımızı bilime ve teknolojiye yönlendirmeliyiz. Geleceğin dünyasında başrol burada saklı.
Gelecek şu anda bizim evlerimizde ve doğru bir şekilde yetiştirilmek için sabırsızlanıyor. Anne ve babalara düşen sorumluluk her zamanki gibi çok fazla.
Zaman kaybetmeden Alfa Kuşağını doğru anlamalı ve gelecek için işe koyulmalıyız.
 
 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Aslı tepe
  8 ay önce
  Faydalı bir yazı
 • İskender HARMANCI
  8 ay önce
  Güzel bir konuya temas etmişsin. Geleceğin öğrencisi çok farklı olacak kuşkusuz. İnsan ırkının en akıllısı olan sapiens, hayvanların kaderini çizen tanrıları gibi değerlendirilmektedir. Gelecek nesil ile sapiens arasındaki fark bugünki hayvanlarla bizler arasındaki fark gibi olacaktır. Yani 100 yıl ya da daha yakın bir zamanda ortaya çıkacak olan kuşak bizden çok çok ileride bir insan türü olacaktır. Ömürleri 150 veya daha fazla olacak. Tabi ki dünyadaki tüm insanların değil. Parası ve imkanı olanların.
 • Selami şahın
  8 ay önce
  Teşekkürler değerli hocam bilgileriniz için...