• Reklam
Reklam
Reklam
Betül SARAY

Betül SARAY

İyi Farkındalıklar

08 Nisan 2018 - 22:12

            Geçtiğimiz hafta, 2 Nisan dünya çapında “Otizm Farkındalık Günü” olarak kutlandı. Elimde hem gündeme ilişkin bir şeyler yazmak, hem de alanımla (PDR) ilgili mühim bir konuda fikir beyan etmek için iyi bir fırsat olmuştu. Ancak o gün bir türlü bilgisayarın başına geçip birkaç cümle yazamadım, üzerinden de bir hafta geçti…

            İki gün önce anneme “Keşke zamanı kaçırmadan ben de bir şeyler yazsaydım,” diye hayıflanıyordum ki “Bence yine de yazabilirsin,” dedi. O sırada otomatik olarak verdiğim cevap aslında farkında olmakla ilgili mevcut durumu özetliyordu: “Şimdi geçti gitti, artık gündem değil…” Kendimi bir ruh sağlığı çalışanı –ya da şimdilik çalışmayanı olarak görürken böyle bir fikir sahibi olmam aslında çok yanlış.

            Sonra düşündüm ki, bir şeyler yazmak için asıl şimdi doğru zaman. Hatta en doğru zaman, bu tarz farkındalık günlerinin kutlanmadığı her gün. Kadınlar Günü’yle ilgili yazımda da belirttiğim gibi özel günlerin büyük bir kısmından pek haz etmiyorum, farkındalık günleri de itiraf etmem gerekirse bunlardan biri. Bunun sebebi günleri gereksiz bulmam değil, bu günlerde yapılan o ‘neşe dolu’ etkinliklerin gerçeği yansıtmaması ve aslında amacına da yeterince ulaşamaması.

            Bu durumu biraz daha açıklayan bir tweeti olduğu gibi paylaşmak istiyorum. Tweet, Çocuk Psiyatristi Veysi Çeri’ye ait:

            “Otizm, Down gibi gelişimsel farklılığı olan çocukların özellikle de özel okullarda nasıl dışlandıklarını, bazı ebeveynlerin çocuklarını onlarla görüştürmediklerini hatta okuldan atılmaları için imza topladıklarını yakinen bilen biri olarak farkındalık günleri midemi bulandırıyor.”

            Gerçekten de, engelli veya farklı bireylerle nasıl yaşayacağımızı, nasıl iletişim kuracağımızı hiç bilmeden böyle günleri coşkuyla kutlamaya girişmek olabildiğince yapay bir görüntü oluşturuyor. Otizmli olduğu belli (?) olan bir çocuğun annesiyle güldüğü rengarenk bir fotoğrafın üzerine günün önemiyle ilgili kalıplaşmış birkaç cümle yaz, “Özürlü değil farklı!” sloganlarıyla sosyal medyayı inlet, ama sosyal çevrende engelli biriyle karşılaştığında yolunu değiştir veya onu görmezden gel. Farkındalık günü böyle bir şey değil. Gerçekten bir şeyler yapılması gerektiğine inanıp her bireyi olduğu gibi kabul etmiyorsan bu tarz günlerde sessizce köşende bekleyeceksin veya gündeme dair yorumda bulunmayacaksın. Farkındalığın sadece bugüne özgü olmayacak.

            Yazımı, otizmi biraz daha tanımanız adına çok hoşuma giden bir TED konuşması önerisiyle bitirmek istiyorum: How autism freed me to be myself | Rosie King. Bu konuşma, otizm hakkında bilinen birçok kalıplaşmış yargıyı dağıtma amacıyla o sıralar 16 yaşında otizmli Rosie King’e ait. King, otizmin sosyal yalıtılmışlığın çok ötesinde bir durum olduğunu anlatıyor. Okulda otizmle ilgili ders alıp birtakım araştırmalar yapmış olmamıza rağmen otizmin bu yönünü videoyu izleyince öğrendim.

            İyi farkındalıklar diyelim o zaman…

YORUMLAR

  • 0 Yorum