• Reklam
Reklam
Reklam
Betül SARAY

Betül SARAY

Çizgili göz kapakları

19 Ağustos 2017 - 12:52

            Farklı kültürlerden kişiler bir araya geldiklerinde kültürlerine dair ilginç bilgiler aktarma yarışı kaçınılmazdır. Herkes, kendi ilginçliğinin ön planda olması için çaba sarf eder. Farklı insanlarla geçirdiğim sekiz hafta boyunca bu tür muhabbetlerin içerisinde çok fazla bulundum. Bu kültürlerin arasında en çok ilgimi çekense Çin oldu. Oda arkadaşımın anlattığına göre belli bir yaştan sonra kız-erkek ayrımı olmaksızın yaz tatillerinde askeri eğitim almak zorundaydılar. Ülkelerinde internet kısıtlaması olduğu için herkes kaçak yollardan Twitter, Youtube gibi uygulamaları kullanıyordu. Bir de eve aşçı çağırma gibi bir uygulamaları vardı. Malzemeleri ev sahibi alıyor, aşçı da yemeği yapıp ücretini alıp gidiyordu. Bazen yemeğe de kalabiliyordu.

            Ancak diğer arkadaşım Angela ile olan sohbetime kadar bunları sadece ilginç bilgiler şeklinde düşünüyordum. Bir gün güzellik standartları hakkında konuşurken Angela “Senin gözkapakların çok güzel,” dedi. “Çizgili ve renkli. Eyeliner sürmen gerekmiyor.”

            Daha önce hiç gözkapaklarıma iltifat edilmediğinden önce şaşırdım. Aslında gözlerinin ne kadar şirin olduğunu söylemeyi düşünüyordum. Çünkü çekik gözün farklı bir güzelliği olduğunu düşünüyordum. Bu konuda kendinden hoşnutsuz olması beklediğim bir şey değildi. Hem, eyeliner sürmek zorunda olmamak da ne demekti? İnsanların buna gerçekten ihtiyacı var mıydı ki?

            Onu gözlerinin güzel olduğuna ikna edemedim. Meğer; Çin, Kore, Japonya gibi ülkelerde gözkapaklarının çizgili olması ciddi boyutlarda önem arz ediyormuş. Aynı zamanda Çin’de zayıflığın değil de sıskalığın ne derece önemli olduğunu biliyordum. Oda arkadaşım Kristy, 160 boylarında ve 50 kilo olmasına rağmen kendini sık sık aç bıraktığı oluyordu. Yeterince zayıf olması için yaklaşık 10 kilo vermesi gerekiyordu.Ancak bu gözkapağı meselesini hiç duymamıştım.

            “Çizgili gözkapaklarına sahip olanlar daha çok tercih ediliyor,” dedi Angela. “Oyuncuları, televizyona çıkacak kızları buna göre seçiyorlar. Çünkü çok güzel bir şey.”

            “Ama gözkapaklarınız çizgili değil, nasıl oluyor?” diye sorduğumda da beni son derece rahatsız eden, ancak onun için son derece normal olan bir şey söyledi.

            “Ameliyat oluyorlar. Genç kızlar belli bir yaşa geldiğinde gözkapaklarını kestiriyor. Bu çok yaygın, hatta aileler kızlarına mezuniyet hediyesi olarak ameliyat hediye ediyor. Onlar da destekliyor.”

            Mezuniyet hediyesi olarak estetik ameliyat hediye etmek… Bir yaşıma daha girmiştim. Var olduğundan bile haberimin olmadığı bir güzellik standardı için bir sürü genç kızın bıçak altına yattığı gerçeğiyle huzursuz olmuştum. Gerçi her geçen gün yeni bir estetik ameliyat türü ortaya çıkarken buna artık şaşırmamayı öğrenmem gerekiyordu. Kişiyi bedeninden soğutmak ve kendini sevmesini sağlamak için ameliyata zorlamak… Gerçekten korkunç. Yaygın olduğu için de kimse rahatsız olmuyor.

            Yazımı “Siz her halinizle güzelsiniz, estetiğe ihtiyacınız yok,” diyerek bitirmeyeceğim. Çünkü kimseyi buna inandırma şartımız yok. Güzel olmayabiliriz. Güzel olmak zorunda değiliz. Yüzünde birtakım şekil bozuklukları olan tanımadığımız insanların fotoğraflarını paylaşıp “Sen çok güzelsin!” yazmamızın kimseye bir faydası yok. Bunu bir teselli aracı gibi kullanmak sadece gereksiz bir illüzyon oluşturmaktan öteye gitmeyecektir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum