• Reklam
Reklam
Reklam
Ali Çiydem

Ali Çiydem

Tayyip'ten Kurtulmanın El Kitabı

27 Haziran 2018 - 14:10

Seçim sonuçlarının yoğun bir şekilde kritik edildiği bir ortamda, aynı içerikte bir yazının kalabalık arasında kaybolma ihtimali yüksek, ama yazmadan da olmaz.

Yazıyı yazdığım sırada televizyonda ortalıklarda görünmeyen Kemal Kılıçdaroğlu basın açıklaması yapıyor. "Seçimin tek kaybedeni AKP dir." İlginç, "Sanırım seçim sonuçlarını daha görmedi herhalde" diyesi geliyor insanın.

Bir kişiyi yenmenin tek yolu onu geçmektir. Yenmiş gibi görünmenin yolu ise onu bacaklarından aşağıya doğru çekip, kendini biraz daha yukarıdaymış gibi bir görüntü vermektir. Sanırım Kılıçdaroğlu "mış" gibi yaparak yine ikinci yolu seçti. Kendisi için ikna edici olabilir ama karşıdakini sadece gülümsetmekten öteye geçemiyor.

Türkiye'deki muhalefetin belki en büyük şanssızlığı Tayyip Erdoğan'ın liderlik çıtasını çok yukarıya taşımasıdır. Bu da muhalefet açısından işi zorlaştırıyor, zorlaştırdıkça da ortam geriliyor.

Seçim öncesi bayramı fırsata çevirerek memlekette hacı amcaları biraz siyaset konuşturmaya zorladım. Öncekilerin aksine bu sefer konuşma konusunda çok isteksizdiler. Halbuki siyasi konularda insanları susturmak zordur. "Başka oy verecek adam mı var?" diyerek konuyu daha başlamadan kapatıyorlar. Bu kısa cümlenin içinde aslında hem muhalefet için hem de iktidar için olumsuz bir hava var. İktidara "Mecburen veriyoruz" mesajı giderken , "Ülke bu muhalefete kalırsa işimiz zor." mesajı da muhalefetin yüzüne şamar gibi çarpıyor.

16 yılda evdeki mobilyayı bile değiştiren  bizler, mevcut iktidarı 20. yıla taşıyacak bir kararı nasıl verdik? Sanırım bu kararda mevcut hükümete duyulan güvenden ziyade, muhalefete duyulan aşırı güvensizlik etkili olmuş gibi görünüyor.

Ama her şeye rağmen muhalefetin Tayyip ten kurtulmak için yapabilecekler bir şeyleri var.

Her şeyden önce işe bulundukları elit ve ulaşılamaz yerlerden inip -kendi tabirleri ile- göbeğini kaşıyan  halkın arasına karışmalılar. O zaman belki 72 yaşındaki yaşlı teyzemin "Ne buluyorsun Tayyip'te?" sorusuna verdiği "Aaa oğlum o da senin benim gibi bir adam. Ben diğerlerinden bir şey anlamıyorum" cevabındaki basitliği, sadeliği, samimiyeti ve o kalbe giden yolu görebilirsiniz.

Cuma namazlarında poz verip, Facebook'ta yapılan capslere malzeme olmak yerine "Ben namaz kılmıyorum ama kıldığınız namazın da, başınızdaki örtünün de sigortası ben olacağım" diye kürsüden haykırarak daha samimi görünebilirsiniz mesela...

Tayyib Erdoğan'ın yaptığı Köprüye kafa tutup, "Bu devirde tek katlı Boğaz Köprüsü mü olur, ben bunun iki katlısını yapacağım." diyebilirsiniz mesela...

"Yerli otomobil için neden bu kadar beklediniz?" diye hükümete fırça atıp, "Mercedes'i aratmayacak araçlarımız olmalı" diye vizyon çizebilirsiniz mesela...

"Üçüncü hava limanının daha iyisini ben de Anadolu' nun bağrı olan Ankara'ya yapacağım" diyebilirsiniz mesela...

PKK terörünün dünyaya açılan tek kapısı olan HDP ye omuz verip meclise taşımak yerine, tabutlarına bir çivi de siz çakabilirsiniz mesela...

Bu millet 24 Haziran'da Tayyip Erdoğan'dan daha azına razı olmayacağını gösterdi.

Tayyip'ten kurtulmak mı istiyorsunuz? O zaman, bu millete ondan daha fazlasını vermelisiniz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum