• Reklam
Reklam
Reklam
Ali Çiydem

Ali Çiydem

Mihenk taşı

09 Ekim 2018 - 22:41

​"Her insanın kendine ait bir mihenk taşı olmalıdır." derdi,geçmişten kalan bir dost... "Eğer insanın mihenk taşı yoksa, kendine ait bir yaşamı da yoktur." diye eklerdi. Üniversite kantininin sohbet masasından kalan bu sözler benim hayatımın en önemli yaşam felsefesi olmuştur.

​Mihenk taşı; sözlükte "Gümüş, altın ve benzeri değerli madenlerin ayarını anlamak için sürtülerek denendikleri bir tür siyah taş..." diye geçer. Değerli taşı, değersizden ayıran bir taş olur da; insanın hayatına yön veren "Mihenk taşı" nispetinde ölçüleri nasıl olmaz !

​Bana göre günümüzün en tehlikeli insan tipleri farklı fikirlere sahip olan kişiler değil, kendi fikrine bile sahiplik yapamayıp, gündelik çıkar ilişkilerine şahsiyetini kurban veren tiplerdir. 

​İnsanın hayatında sağlam köşe taşları olmalıdır. Ancak bu şekilde ayaklarını sabit tutup, onurlu bir yaşam sürebilir.Hayatımın hiç bir döneminde karşıt fikirli kişilerden korkmamış, hatta garip bir şekilde çok iyi ilişkiler de kurmuşumdur. Beni korkutan "Mihenk taşı" nispetinde kendisine ait hiç bir ölçüsü olmayan kişiler olmuştur. Bu tip kişilerle arkadaşlık da güvenli değildir, düşmanlık da... Tek korunma yöntemi ise uzak durmaktır o kadar !

​Kişi ayağını bir pergel misali bir noktada sabit tutmalı... Bir pergelin ucunu ne kadar açarsanız açın, ucu aynı noktada olduğu müddetçe şekil hep daire olacaktır. İnsan da ancak o sabitliği kaybetmediği müddetçe; ortam ne kadar değişirse değişsin, değişmeden kendini geliştirme imkanı bulabilecektir. İşte belki o zaman düşmanlarınızdan bile saygı görme şansıolacaktır. "O'ndanmış..." gibi görünmeden, kendi sahip olduğunuz mihenk taşının ölçülerinde, karşınızdakine bakmak, sadece karşınızdakine olan saygınızı değil, kendinize olan saygınızı da koruyacaktır.

​Tabi bir "Mihenk taşına" sahip olmanız, hayatınızda attığınız her adımda bu mihenk taşına başvurmanız,  ciddi riskleri de beraberinde getirecektir. Öyle zamanlar olacaktır ki; kendi görüşünüzdeki bir kişi bile sizi ciddi bir risk olarak algılayabilecektir. Şekilden şekle girmemeniz, kendi çevrenizde bile zaman zaman rahatsızlığa yol açacaktır. Zamana ve ortama ayak uydurmadaki direnciniz, inancınızdaki samimiyetiniz, kişisel çıkarları önceleyen kişiler için ciddi bir tehdit oluşturacaktır. Hatta düşmanınıza bile gerek kalmadan, yanınızda görünen kişilerin nasıl fırsat kolladıklarına acı bir şekilde tanıklık etmek zorunda bile kalabilirsiniz. Davanız yolunda verilen mücadeleleri, bazen önde görünen kişilerin nasıl sermayeye dönüştürdüğünügörmeniz ve bunu değiştirmeye gücünüzün yetmemesi canınızı yakabilir. Her şeye rağmen mihenk taşınızı elinizde sımsıkı tutabiliyorsanız ve onu sermayeye değişmemişseniz;işte o zaman siz de değerli olursunuz, inandıklarınız da...

​Hayatta bazen bir "Mihenk taşına" sahip olmanız da yeterli olmaz. Aynı zamanda onu kullanabilecek cesaretinizinde bulunması gerekir. Onu kullandığınızda elinizdekileri kaybetme riski sizi korkutursa, kısa bir süre içersinde sahip olduğunuz kuyumcu dükkanı, altın renkli suya batırılmış teneke dükkanına dönüşecektir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum