• Reklam
Reklam
Reklam
Ali Çiydem

Ali Çiydem

15 Temmuz ve Şahinci Gençlik...

15 Temmuz 2018 - 15:43

15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından iki yıl geçti. Asla olmaz diye düşündüğümüz bir kalkışmanın görüntüleri hâlâ gözümüzün önünde...

Bugün 15 Temmuz'la ilgili bütün haberler "Cumhurbaşkanı'nın meydanlara çıkın çağrısı üzerine..." diye başlıyor. Türkiye'nin diğer yerlerini bilemiyorum ama Sakarya başkaydı. Üstat Necip Fazıl'ın deyimi ile "Fakat Sakarya başka, yokuş mu çıkıyor ne?" dercesine daha Cumhurbaşkanı'nın çağrısı olmadan ilk andan itibaren sokaktaydı.

15 Temmuz hikayeleri çok yazıldı, çizildi... Ama ben burada hayatımın büyük yanılgılarından biri olan bir detaydan bahsetmek istiyorum. Şahinci gençlik ve Romenler...

Genelde, hayatta hiç dertleri, hedefleri olmayan, dünya yıkılsa umurlarında olmaz zannettiğimiz gençlere biz arkadaşlar arasında 'Şahinci Gençlik' diye bir lakap takmıştık. Sanırım bu tabir genel olarak da kullanılıyor. Kullandıkları arabalardaki aşırı egzoz sesleri ve insanları rahatsız eden şehir içi araba gösterileri ile çoğumuz için itici bir gençliği temsil ediyor.

Darbenin ilk saatlerinde Sapanca'daki evimden Sakarya Valiliği'ne doğru yola çıktığımda; ne yalan söyleyeyim, darbenin geri döndürülebileceğine ihtimal vermiyordum.  Evden çıktım; çünkü babalarımızın Menderes'in idamı sırasındaki utanç dolu sessizliğini ben de ileride çocuklarıma ve torunlarıma karşı yaşamak istemiyordum.

Darbe kalkışmasının daha ilk saati bile dolmadan ulaştığımız Sakarya Valiliği'ne arabamızla ancak 1 km yaklaşabildik. Çünkü bizden daha önce evinden çıkanlar, araçları ile uzun bir kuyruk oluşturmuş, yol ortasında aracının kontağını kapatan valiliğe koşuyordu.

Benim gibi üniversite mezunu olup da, çokbilmiş tipler; olayları başkalarından daha iyi tahlil edebileceğini ve bu nedene dayalı olarak da vatanla ilgili daha çok inisiyatif alabileceğini düşünür.

İtiraf etmeliyim ki; hiç de beğenmediğim Şahinci gençliğin ve hayatlarında hiç bir tasa olmadığını zannettiğim Romen vatandaşlar bile benden ve birçok kişiden önce oraya varmışlardı...  Vatana kast edildiğinde,  küçümsediğimiz o gençlerin nasıl hırçınlaştığına, dağları bile devirebilecek güce nasıl ulaştıklarına şahit olduk. Romen vatandaşların kendi üsluplarınca darbeci askerleri azarlamaları görülmeye değer bir görüntüydü.

15 Temmuz bize çok şey öğretti. Bence bunların en önemlilerinden biri de; kimsenin vatanını diğerinden daha az sevmediği idi...

Hâlâ araçları ile gece yarısı yaptıkları drift sesleri ile beni rahatsız ettikleri için şahinci gençlere kızıyorum. Düzensiz ve karmaşık yaşamları için Romenlere de...

Ama artık; 15 Temmuz'dan sonra bu ülkenin geleceği ile ilgili daha fazla ümit taşıyorum.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum